Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WALEREGO WRÓBLEWSKIEGO W GLIWICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 11695)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH

📍 Gliwice | Zdawalność: 99,5%

SZKOŁA B (RSPO: 11149)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WALEREGO WRÓBLEWSKIEGO W GLIWICACH

📍 Gliwice | Zdawalność: 99,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 73 58,0% 🏆 Me: 57% · σ: 16,6% · Mo: 52% 249 3 59 49% Me: 50% · σ: 19,5% · Mo: 45% 502 6
chemia poziom rozszerzony (M) 40 46,6% 🏆 Me: 46% · σ: 20,8% · Mo: 35% 347 3 26 39,3% Me: 33% · σ: 24,0% · Mo: 13% 538 6
geografia poziom rozszerzony (M) 42 53,0% 🏆 Me: 53% · σ: 16,6% · Mo: 63% 510 3 35 43,5% Me: 38% · σ: 21,8% · Mo: 62% 875 5
historia poziom rozszerzony (M) 17 68,7% 🏆 Me: 75% · σ: 20,0% · Mo: 78% 111 2 14 44,9% Me: 42,5% · σ: 18,7% · Mo: -% 682 4
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 69 69,9% 🏆 Me: 72% · σ: 13,0% · Mo: 80% 338 3 59 65,0% Me: 68% · σ: 17,7% · Mo: 68% 396 4
język angielski poziom podstawowy (M) 211 93,5% 🏆 Me: 95% · σ: 7,4% · Mo: 98% 235 3 198 89,9% Me: 93% · σ: 9,4% · Mo: 95% 533 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 130 82,5% 🏆 Me: 88% · σ: 16,1% · Mo: 95% 350 3 115 75,8% Me: 80% · σ: 17,2% · Mo: 90% 800 6
język angielski ustny (M) 211 92,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 319 3 198 84,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1116 7
język polski poziom podstawowy (M) 212 70,4% 🏆 Me: 72% · σ: 13,2% · Mo: 75% 395 4 206 65,4% Me: 67% · σ: 13,3% · Mo: 67% 809 5
język polski poziom rozszerzony (M) 34 57,1% 🏆 Me: 60% · σ: 21,0% · Mo: 57% 433 2 57 39,6% Me: 34% · σ: 23,6% · Mo: 0% 1138 5
język polski ustny (M) 212 73,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1252 6 206 66,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2120 11
matematyka poziom podstawowy (M) 212 81% 🏆 Me: 84% · σ: 15,0% · Mo: 94% 232 3 206 65,8% Me: 66% · σ: 17,1% · Mo: 82% 958 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 117 48,1% 🏆 Me: 50% · σ: 20,2% · Mo: 66% 375 3 82 21,0% Me: 17% · σ: 18,0% · Mo: 18% 1329 8
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 10 51,6% 🏆 Me: 48% · σ: 21,6% · Mo: 48% 345 2 10 51,4% Me: 53% · σ: 15,6% · Mo: 64% 346 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 99,0%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH wypada lepiej w 14, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WALEREGO WRÓBLEWSKIEGO W GLIWICACH w 0.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WALEREGO WRÓBLEWSKIEGO W GLIWICACH Różnica
matematyka 48,1% 21,0% 27,1 pkt proc.
historia 68,7% 44,9% 23,8 pkt proc.
język polski 57,1% 39,6% 17,6 pkt proc.
matematyka 81% 65,8% 15,2 pkt proc.
geografia 53,0% 43,5% 9,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 27,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 117 osób w szkole A i 82 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.