Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH czy IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 11695)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH

📍 Gliwice | Zdawalność: 99,5%

SZKOŁA B (RSPO: 11050)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH

📍 Gliwice | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 73 58,0% 🏆 Me: 57% · σ: 16,6% · Mo: 52% 249 3 38 51,1% Me: 51% · σ: 18,7% · Mo: 32% 444 5
chemia poziom rozszerzony (M) 40 46,6% 🏆 Me: 46% · σ: 20,8% · Mo: 35% 347 3 19 39,5% Me: 37% · σ: 17,8% · Mo: 37% 531 5
geografia poziom rozszerzony (M) 42 53,0% Me: 53% · σ: 16,6% · Mo: 63% 510 3 28 54,1% 🏆 Me: 48,5% · σ: 23,4% · Mo: 20% 466 2
historia poziom rozszerzony (M) 17 68,7% 🏆 Me: 75% · σ: 20,0% · Mo: 78% 111 2 13 64% Me: 63% · σ: 18,7% · Mo: 58% 181 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 69 69,9% Me: 72% · σ: 13,0% · Mo: 80% 338 3 5 77,8% 🏆 Me: 80% · σ: 9,6% · Mo: -% 199 1
język angielski poziom podstawowy (M) 211 93,5% 🏆 Me: 95% · σ: 7,4% · Mo: 98% 235 3 196 91,6% Me: 95% · σ: 10,0% · Mo: 98% 385 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 130 82,5% 🏆 Me: 88% · σ: 16,1% · Mo: 95% 350 3 180 79,6% Me: 85% · σ: 17,6% · Mo: 87% 533 5
język angielski ustny (M) 211 92,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 319 3 195 92,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 332 4
język angielski ustny poziom dwujęzyczny (M) 6 91,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 56 2 5 97,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 14 1
język polski poziom podstawowy (M) 212 70,4% Me: 72% · σ: 13,2% · Mo: 75% 395 4 197 77,7% 🏆 Me: 78% · σ: 11,8% · Mo: 90% 59 1
język polski poziom rozszerzony (M) 34 57,1% Me: 60% · σ: 21,0% · Mo: 57% 433 2 66 58,8% 🏆 Me: 61,5% · σ: 23,6% · Mo: 69% 367 1
język polski ustny (M) 212 73,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1252 6 196 75,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1045 5
matematyka poziom podstawowy (M) 212 81% 🏆 Me: 84% · σ: 15,0% · Mo: 94% 232 3 197 78,9% Me: 82% · σ: 15,1% · Mo: 78% 313 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 117 48,1% 🏆 Me: 50% · σ: 20,2% · Mo: 66% 375 3 86 43,5% Me: 38% · σ: 22,8% · Mo: 32% 516 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,5%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH wypada lepiej w 8, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH w 6.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH Różnica
język angielski 69,9% 77,8% 7,9 pkt proc.
język polski 70,4% 77,7% 7,3 pkt proc.
chemia 46,6% 39,5% 7,2 pkt proc.
biologia 58,0% 51,1% 6,9 pkt proc.
język angielski 91,8% 97,4% 5,6 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom dwujęzyczny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 7,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 69 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.