Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM czy TECHNIKUM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 5 | 18,4% Me: 10% · σ: 17,0% · Mo: -% | 1948 | 4 | 5 | 19,2% Me: 17% · σ: 5,5% · Mo: -% | 1888 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 29 | 20,9% Me: 20% · σ: 10,4% · Mo: 12% | 2601 | 3 | 12 | 37,7% Me: 29% · σ: 24,7% · Mo: -% | 1181 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 87 | 70,3% Me: 81% · σ: 27,1% · Mo: 97% | 2464 | 2 | 33 | 58,8% Me: 60% · σ: 26,9% · Mo: 95% | 3606 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 71 | 56,1% Me: 57% · σ: 27,2% · Mo: 52% | 2777 | 2 | 17 | 53,5% Me: 62% · σ: 27,2% · Mo: 85% | 3042 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 87 | 70,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2874 | 3 | 33 | 65,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3460 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 96 | 55,1% Me: 57% · σ: 15,0% · Mo: 65% | 2037 | 4 | 35 | 55,8% Me: 57% · σ: 18,9% · Mo: 75% | 1939 | 3 |
| język polski ustny (M) | 96 | 63,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2445 | 4 | 35 | 68,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1864 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 96 | 43,2% Me: 41% · σ: 17,3% · Mo: 24% | 2852 | 4 | 35 | 46,9% Me: 46% · σ: 16,7% · Mo: 44% | 2441 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM ma wyższą zdawalność ogólną (78,1% vs 77,1%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM wypada lepiej w 3, a TECHNIKUM w 5.
| Przedmiot | TECHNIKUM | TECHNIKUM | Różnica |
|---|---|---|---|
| geografia | 20,9% | 37,7% | 16,8 pkt proc. |
| język angielski | 70,3% | 58,8% | 11,4 pkt proc. |
| język angielski | 70,0% | 65,1% | 5,0 pkt proc. |
| język polski | 63,7% | 68,5% | 4,8 pkt proc. |
| matematyka | 43,2% | 46,9% | 3,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 16,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 29 osób w szkole A i 12 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.