Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM i LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 115458)

TECHNIKUM

📍 Szczytno | Zdawalność: 78,1%

SZKOŁA B (RSPO: 115434)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Szczytno | Zdawalność: 90%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 5 18,4% Me: 10% · σ: 17,0% · Mo: -% 1948 4 11 34,5% 🏆 Me: 33% · σ: 18,7% · Mo: 13% 1051 2
język angielski poziom podstawowy (M) 87 70,3% 🏆 Me: 81% · σ: 27,1% · Mo: 97% 2464 2 39 66,2% Me: 72% · σ: 24,5% · Mo: 93% 2917 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 71 56,1% 🏆 Me: 57% · σ: 27,2% · Mo: 52% 2777 2 26 54,3% Me: 53% · σ: 22,6% · Mo: 35% 2948 3
język angielski ustny (M) 87 70,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2874 3 39 74,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2341 2
język polski poziom podstawowy (M) 96 55,1% Me: 57% · σ: 15,0% · Mo: 65% 2037 4 40 58,0% 🏆 Me: 60% · σ: 12,6% · Mo: 47% 1633 2
język polski poziom rozszerzony (M) 7 11,9% Me: 14% · σ: 11,2% · Mo: 0% 2102 3 16 14,1% 🏆 Me: 1,5% · σ: 17,2% · Mo: 0% 2043 2
język polski ustny (M) 96 63,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2445 4 40 72,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1386 2
matematyka poziom podstawowy (M) 96 43,2% Me: 41% · σ: 17,3% · Mo: 24% 2852 4 40 49,4% 🏆 Me: 49% · σ: 16,0% · Mo: 50% 2206 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (90% vs 78,1%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM wypada lepiej w 2, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 6.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
biologia 18,4% 34,5% 16,1 pkt proc.
język polski 63,7% 72,4% 8,7 pkt proc.
matematyka 43,2% 49,4% 6,1 pkt proc.
język angielski 70,0% 74,2% 4,1 pkt proc.
język angielski 70,3% 66,2% 4,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 11,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 16,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 11 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.