Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ANTONIEGO KENARA W ZAKOPANEM i LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Zakopane | Zdawalność: 87,5%
📍 Zakopane | Zdawalność: 98,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 48 | 83,4% Me: 92,5% · σ: 20,4% · Mo: 93% | 1106 | 3 | 133 | 89,4% Me: 93% · σ: 13,0% · Mo: 98% | 575 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 38 | 71,7% Me: 77,5% · σ: 21,3% · Mo: 87% | 1170 | 2 | 113 | 75,6% Me: 82% · σ: 18,3% · Mo: 83% | 816 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 48 | 80,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1528 | 3 | 133 | 82,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1295 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 48 | 60,7% Me: 61% · σ: 16,5% · Mo: 58% | 1307 | 3 | 133 | 69,7% Me: 70% · σ: 12,3% · Mo: 58% | 448 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 27 | 40,5% Me: 40% · σ: 24,7% · Mo: 0% | 1099 | 2 | 49 | 74,1% Me: 80% · σ: 21,5% · Mo: 71% | 70 | 1 |
| język polski ustny (M) | 48 | 75,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1075 | 1 | 133 | 64,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2328 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 48 | 50,2% Me: 49% · σ: 20,0% · Mo: 30% | 2125 | 5 | 133 | 73,1% Me: 74% · σ: 17,6% · Mo: 96% | 548 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM ma wyższą zdawalność ogólną (98,5% vs 87,5%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ANTONIEGO KENARA W ZAKOPANEM wypada lepiej w 1, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM w 6.
| Przedmiot | PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ANTONIEGO KENARA W ZAKOPANEM | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 40,5% | 74,1% | 33,7 pkt proc. |
| matematyka | 50,2% | 73,1% | 22,8 pkt proc. |
| język polski | 75,4% | 64,6% | 10,8 pkt proc. |
| język polski | 60,7% | 69,7% | 9,0 pkt proc. |
| język angielski | 83,4% | 89,4% | 6,0 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 11,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 33,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 27 osób w szkole A i 49 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.