Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU vs I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 11298)

TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 88,9%

SZKOŁA B (RSPO: 7254)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 98,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 41% Me: 38,5% · σ: 23,5% · Mo: -% 789 3 73 46,2% 🏆 Me: 45% · σ: 18,8% · Mo: 37% 616 1
chemia poziom rozszerzony (M) 20 56,2% 🏆 Me: 58,5% · σ: 20,0% · Mo: 40% 169 1 35 51,5% Me: 47% · σ: 20,5% · Mo: 47% 245 2
geografia poziom rozszerzony (M) 40 31,2% Me: 25% · σ: 17,1% · Mo: 18% 1654 4 42 42,2% 🏆 Me: 39% · σ: 17,7% · Mo: 22% 930 1
język angielski poziom podstawowy (M) 126 77,8% Me: 82% · σ: 18,6% · Mo: 95% 1649 4 248 85,9% 🏆 Me: 92% · σ: 16,1% · Mo: 93% 889 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 79 61,4% Me: 65% · σ: 23,6% · Mo: 28% 2219 6 214 72,5% 🏆 Me: 77% · σ: 20,1% · Mo: 90% 1094 2
język angielski ustny (M) 126 77,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1944 5 248 89,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 581 1
język polski poziom podstawowy (M) 126 58,0% Me: 57% · σ: 17,1% · Mo: 55% 1646 7 248 64,2% 🏆 Me: 65% · σ: 14,4% · Mo: 55% 926 2
język polski poziom rozszerzony (M) 7 38,9% Me: 17% · σ: 37,7% · Mo: 3% 1179 5 84 67,5% 🏆 Me: 75,5% · σ: 25,3% · Mo: 86% 172 1
język polski ustny (M) 126 63,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2505 7 248 85,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 287 1
matematyka poziom podstawowy (M) 126 56,1% Me: 58% · σ: 22,1% · Mo: 58% 1588 5 248 66,3% 🏆 Me: 64% · σ: 21,2% · Mo: 64% 928 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 29 18,2% Me: 10% · σ: 20,0% · Mo: 0% 1471 4 78 41,8% 🏆 Me: 40% · σ: 26,2% · Mo: 12% 568 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU ma wyższą zdawalność ogólną (98,4% vs 88,9%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU w 10.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU Różnica
język polski 38,9% 67,5% 28,6 pkt proc.
matematyka 18,2% 41,8% 23,6 pkt proc.
język polski 63,2% 85,4% 22,2 pkt proc.
język angielski 77,2% 89,4% 12,1 pkt proc.
język angielski 61,4% 72,5% 11,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 9,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 28,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 84 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.