Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU vs NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 11298)

TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 88,9%

SZKOŁA B (RSPO: 268879)

NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 41% Me: 38,5% · σ: 23,5% · Mo: -% 789 3 17 44,2% 🏆 Me: 37% · σ: 22,3% · Mo: 20% 686 2
chemia poziom rozszerzony (M) 20 56,2% 🏆 Me: 58,5% · σ: 20,0% · Mo: 40% 169 1 8 44,2% Me: 47,5% · σ: 29,0% · Mo: -% 401 3
język angielski poziom podstawowy (M) 126 77,8% Me: 82% · σ: 18,6% · Mo: 95% 1649 4 53 84,9% 🏆 Me: 93% · σ: 18,9% · Mo: 95% 954 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 79 61,4% Me: 65% · σ: 23,6% · Mo: 28% 2219 6 42 75,4% 🏆 Me: 79% · σ: 18,0% · Mo: 90% 837 1
język angielski ustny (M) 126 77,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1944 5 53 86,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 843 2
język polski poziom podstawowy (M) 126 58,0% Me: 57% · σ: 17,1% · Mo: 55% 1646 7 57 65,6% 🏆 Me: 68% · σ: 18,2% · Mo: 82% 794 1
język polski poziom rozszerzony (M) 7 38,9% Me: 17% · σ: 37,7% · Mo: 3% 1179 5 15 63,7% 🏆 Me: 66% · σ: 11,2% · Mo: 66% 245 2
język polski ustny (M) 126 63,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2505 7 57 84,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 332 2
matematyka poziom podstawowy (M) 126 56,1% Me: 58% · σ: 22,1% · Mo: 58% 1588 5 57 63,8% 🏆 Me: 66% · σ: 21,4% · Mo: 66% 1079 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 29 18,2% Me: 10% · σ: 20,0% · Mo: 0% 1471 4 13 28,5% 🏆 Me: 22% · σ: 23,5% · Mo: 22% 1027 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 88,9%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU wypada lepiej w 1, a NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU w 9.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU Różnica
język polski 38,9% 63,7% 24,8 pkt proc.
język polski 63,2% 84,8% 21,5 pkt proc.
język angielski 61,4% 75,4% 14,0 pkt proc.
chemia 56,2% 44,2% 12,0 pkt proc.
matematyka 18,2% 28,5% 10,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 11,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 24,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.