Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻYWCU czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - SZKOŁA SPORTOWA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 11273)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 50%

SZKOŁA B (RSPO: 8878)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - SZKOŁA SPORTOWA

📍 Żywiec | Zdawalność: 95,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 8 10,5% Me: 10,5% · σ: 5,5% · Mo: 8% 2378 10 32 34,8% 🏆 Me: 27% · σ: 18,4% · Mo: 17% 1039 4
geografia poziom rozszerzony (M) 35 30,5% 🏆 Me: 28% · σ: 13,0% · Mo: 28% 1715 5 14 27,3% Me: 20% · σ: 16,5% · Mo: 17% 2016 7
historia poziom rozszerzony (M) 9 27,9% 🏆 Me: 28% · σ: 16,5% · Mo: -% 1082 2 17 27,2% Me: 13% · σ: 24,1% · Mo: 8% 1094 3
język angielski poziom podstawowy (M) 61 52,7% Me: 47% · σ: 28,3% · Mo: 20% 4030 11 106 70,6% 🏆 Me: 77% · σ: 23,4% · Mo: 97% 2434 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 20 62,6% 🏆 Me: 66,5% · σ: 24,1% · Mo: 33% 2078 4 84 50,5% Me: 46,5% · σ: 26,6% · Mo: 17% 3297 8
język angielski ustny (M) 60 49,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4359 14 106 76,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2072 6
język polski poziom podstawowy (M) 62 42,2% Me: 42% · σ: 13,2% · Mo: 42% 3654 11 106 59,8% 🏆 Me: 60% · σ: 12,1% · Mo: 63% 1404 5
język polski poziom rozszerzony (M) 7 30,6% Me: 34% · σ: 17,7% · Mo: 34% 1516 8 38 36,4% 🏆 Me: 32,5% · σ: 27,6% · Mo: 3% 1274 7
język polski ustny (M) 61 56,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3318 10 106 76,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 951 5
matematyka poziom podstawowy (M) 61 34,1% Me: 30% · σ: 17,7% · Mo: 24% 3658 13 106 57,5% 🏆 Me: 56% · σ: 19,1% · Mo: 56% 1485 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - SZKOŁA SPORTOWA ma wyższą zdawalność ogólną (95,3% vs 50%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻYWCU wypada lepiej w 3, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - SZKOŁA SPORTOWA w 7.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻYWCU III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - SZKOŁA SPORTOWA Różnica
język angielski 49,6% 76,3% 26,7 pkt proc.
biologia 10,5% 34,8% 24,3 pkt proc.
matematyka 34,1% 57,5% 23,4 pkt proc.
język polski 56,7% 76,6% 19,9 pkt proc.
język angielski 52,7% 70,6% 17,9 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: chemia poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 45,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski ustny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 26,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 60 osób w szkole A i 106 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.