Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. EDWARDA DEMBOWSKIEGO W GLIWICACH czy AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Gliwice | Zdawalność: 100%
📍 Gliwice | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 42 | 59,5% Me: 62,5% · σ: 20,5% · Mo: 75% | 211 | 2 | 7 | 61,6% Me: 58% · σ: 14,7% · Mo: 50% | 173 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 29 | 59,4% Me: 63% · σ: 20,5% · Mo: 58% | 124 | 2 | 5 | 76% Me: 87% · σ: 20,8% · Mo: -% | 13 | 1 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 12 | 77,8% Me: 78% · σ: 17,5% · Mo: 78% | 10 | 1 | 10 | 64,9% Me: 70% · σ: 22,2% · Mo: -% | 74 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 108 | 96,3% Me: 97% · σ: 3,3% · Mo: 97% | 58 | 1 | 46 | 96,1% Me: 97% · σ: 3,4% · Mo: 98% | 68 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 108 | 97,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 60 | 1 | 46 | 93,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 289 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 110 | 71,0% Me: 73% · σ: 11,8% · Mo: 75% | 345 | 3 | 46 | 74,6% Me: 76% · σ: 12,3% · Mo: 78% | 151 | 2 |
| język polski ustny (M) | 110 | 81,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 579 | 3 | 46 | 90,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 83 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 110 | 87,3% Me: 92% · σ: 13,7% · Mo: 100% | 86 | 2 | 46 | 94% Me: 96% · σ: 7,1% · Mo: 100% | 13 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 64 | 67,1% Me: 70% · σ: 19,1% · Mo: 80% | 63 | 1 | 43 | 61,7% Me: 66% · σ: 20,3% · Mo: 76% | 111 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. EDWARDA DEMBOWSKIEGO W GLIWICACH wypada lepiej w 4, a AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ w 5.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. EDWARDA DEMBOWSKIEGO W GLIWICACH | AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ | Różnica |
|---|---|---|---|
| chemia | 59,4% | 76% | 16,6 pkt proc. |
| fizyka | 77,8% | 64,9% | 12,8 pkt proc. |
| język polski | 81,0% | 90,2% | 9,2 pkt proc. |
| matematyka | 87,3% | 94% | 6,7 pkt proc. |
| matematyka | 67,1% | 61,7% | 5,4 pkt proc. |
Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 16,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 29 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.