Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. EDWARDA DEMBOWSKIEGO W GLIWICACH czy IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 11245)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. EDWARDA DEMBOWSKIEGO W GLIWICACH

📍 Gliwice | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 11050)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH

📍 Gliwice | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 42 59,5% 🏆 Me: 62,5% · σ: 20,5% · Mo: 75% 211 2 38 51,1% Me: 51% · σ: 18,7% · Mo: 32% 444 5
chemia poziom rozszerzony (M) 29 59,4% 🏆 Me: 63% · σ: 20,5% · Mo: 58% 124 2 19 39,5% Me: 37% · σ: 17,8% · Mo: 37% 531 5
fizyka poziom rozszerzony (M) 12 77,8% 🏆 Me: 78% · σ: 17,5% · Mo: 78% 10 1 8 46,2% Me: 44% · σ: 19,4% · Mo: -% 332 3
geografia poziom rozszerzony (M) 22 70,5% 🏆 Me: 73% · σ: 13,8% · Mo: 70% 103 1 28 54,1% Me: 48,5% · σ: 23,4% · Mo: 20% 466 2
historia poziom rozszerzony (M) 6 84,7% 🏆 Me: 88,5% · σ: 14,9% · Mo: -% 10 1 13 64% Me: 63% · σ: 18,7% · Mo: 58% 181 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 110 72,9% Me: 75% · σ: 12,9% · Mo: 78% 299 2 5 77,8% 🏆 Me: 80% · σ: 9,6% · Mo: -% 199 1
język angielski poziom podstawowy (M) 108 96,3% 🏆 Me: 97% · σ: 3,3% · Mo: 97% 58 1 196 91,6% Me: 95% · σ: 10,0% · Mo: 98% 385 5
język angielski ustny (M) 108 97,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 60 1 195 92,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 332 4
język polski poziom podstawowy (M) 110 71,0% Me: 73% · σ: 11,8% · Mo: 75% 345 3 197 77,7% 🏆 Me: 78% · σ: 11,8% · Mo: 90% 59 1
język polski poziom rozszerzony (M) 18 53,4% Me: 52,5% · σ: 22,1% · Mo: 29% 549 4 66 58,8% 🏆 Me: 61,5% · σ: 23,6% · Mo: 69% 367 1
język polski ustny (M) 110 81,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 579 3 196 75,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1045 5
matematyka poziom podstawowy (M) 110 87,3% 🏆 Me: 92% · σ: 13,7% · Mo: 100% 86 2 197 78,9% Me: 82% · σ: 15,1% · Mo: 78% 313 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 64 67,1% 🏆 Me: 70% · σ: 19,1% · Mo: 80% 63 1 86 43,5% Me: 38% · σ: 22,8% · Mo: 32% 516 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. EDWARDA DEMBOWSKIEGO W GLIWICACH wypada lepiej w 10, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH w 3.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. EDWARDA DEMBOWSKIEGO W GLIWICACH IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH Różnica
fizyka 77,8% 46,2% 31,5 pkt proc.
matematyka 67,1% 43,5% 23,7 pkt proc.
historia 84,7% 64% 20,7 pkt proc.
chemia 59,4% 39,5% 19,9 pkt proc.
geografia 70,5% 54,1% 16,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 31,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 12 osób w szkole A i 8 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.