Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE vs TECHNIKUM. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 38 | 43,5% Me: 41% · σ: 19,6% · Mo: 38% | 708 | 1 | 5 | 18,4% Me: 10% · σ: 17,0% · Mo: -% | 1948 | 4 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 78 | 45,2% Me: 42% · σ: 18,2% · Mo: 28% | 795 | 1 | 29 | 20,9% Me: 20% · σ: 10,4% · Mo: 12% | 2601 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 166 | 86,6% Me: 92% · σ: 14,5% · Mo: 95% | 828 | 1 | 87 | 70,3% Me: 81% · σ: 27,1% · Mo: 97% | 2464 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 154 | 73,1% Me: 76% · σ: 19,9% · Mo: 68% | 1047 | 1 | 71 | 56,1% Me: 57% · σ: 27,2% · Mo: 52% | 2777 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 165 | 87,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 824 | 1 | 87 | 70,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2874 | 3 |
| język niemiecki poziom podstawowy (M) | 8 | 76,9% Me: 80% · σ: 20,7% · Mo: -% | 65 | 1 | 9 | 66,1% Me: 63% · σ: 16,5% · Mo: -% | 89 | 2 |
| język niemiecki ustny (M) | 8 | 85,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 38 | 1 | 9 | 50,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 123 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 173 | 64,3% Me: 65% · σ: 15,7% · Mo: 72% | 920 | 1 | 96 | 55,1% Me: 57% · σ: 15,0% · Mo: 65% | 2037 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 55 | 39,4% Me: 37% · σ: 22,3% · Mo: 37% | 1147 | 1 | 7 | 11,9% Me: 14% · σ: 11,2% · Mo: 0% | 2102 | 3 |
| język polski ustny (M) | 173 | 76,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 989 | 1 | 96 | 63,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2445 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 173 | 72,5% Me: 72% · σ: 18,3% · Mo: 94% | 577 | 1 | 96 | 43,2% Me: 41% · σ: 17,3% · Mo: 24% | 2852 | 4 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 46 | 51,8% Me: 52% · σ: 18,2% · Mo: 44% | 283 | 1 | 18 | 3,7% Me: 2% · σ: 5% · Mo: 0% | 2316 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 78,1%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 12, a TECHNIKUM w 0.
| Przedmiot | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | TECHNIKUM | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 51,8% | 3,7% | 48,2 pkt proc. |
| język niemiecki | 85,1% | 50,7% | 34,5 pkt proc. |
| matematyka | 72,5% | 43,2% | 29,3 pkt proc. |
| język polski | 39,4% | 11,9% | 27,5 pkt proc. |
| biologia | 43,5% | 18,4% | 25,1 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 21,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 48,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 46 osób w szkole A i 18 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.