Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 38 | 43,5% Me: 41% · σ: 19,6% · Mo: 38% | 708 | 1 | 11 | 34,5% Me: 33% · σ: 18,7% · Mo: 13% | 1051 | 2 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 21 | 29,1% Me: 25% · σ: 18,4% · Mo: 13% | 793 | 1 | 9 | 9,4% Me: 12% · σ: 6,6% · Mo: 2% | 1196 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 166 | 86,6% Me: 92% · σ: 14,5% · Mo: 95% | 828 | 1 | 39 | 66,2% Me: 72% · σ: 24,5% · Mo: 93% | 2917 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 154 | 73,1% Me: 76% · σ: 19,9% · Mo: 68% | 1047 | 1 | 26 | 54,3% Me: 53% · σ: 22,6% · Mo: 35% | 2948 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 165 | 87,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 824 | 1 | 39 | 74,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2341 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 173 | 64,3% Me: 65% · σ: 15,7% · Mo: 72% | 920 | 1 | 40 | 58,0% Me: 60% · σ: 12,6% · Mo: 47% | 1633 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 55 | 39,4% Me: 37% · σ: 22,3% · Mo: 37% | 1147 | 1 | 16 | 14,1% Me: 1,5% · σ: 17,2% · Mo: 0% | 2043 | 2 |
| język polski ustny (M) | 173 | 76,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 989 | 1 | 40 | 72,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1386 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 173 | 72,5% Me: 72% · σ: 18,3% · Mo: 94% | 577 | 1 | 40 | 49,4% Me: 49% · σ: 16,0% · Mo: 50% | 2206 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 90%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 9, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 0.
| Przedmiot | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 39,4% | 14,1% | 25,3 pkt proc. |
| matematyka | 72,5% | 49,4% | 23,1 pkt proc. |
| język angielski | 86,6% | 66,2% | 20,5 pkt proc. |
| chemia | 29,1% | 9,4% | 19,7 pkt proc. |
| język angielski | 73,1% | 54,3% | 18,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 10,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 25,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 55 osób w szkole A i 16 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.