Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH IM. OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 111722)

TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH IM. OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 97,1%

SZKOŁA B (RSPO: 111607)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 97,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 5 17% Me: 17% · σ: 5,5% · Mo: 17% 2056 8 50 40,5% 🏆 Me: 40% · σ: 18,4% · Mo: 23% 814 3
fizyka poziom rozszerzony (M) 8 12,5% Me: 12% · σ: 7,1% · Mo: 12% 800 5 18 26,4% 🏆 Me: 18,5% · σ: 21,6% · Mo: 8% 640 3
geografia poziom rozszerzony (M) 13 27,4% Me: 25% · σ: 8,0% · Mo: 18% 2000 7 35 53,0% 🏆 Me: 53% · σ: 19,0% · Mo: 38% 505 1
język angielski poziom podstawowy (M) 103 86,1% Me: 92% · σ: 14,5% · Mo: 95% 866 4 142 89,7% 🏆 Me: 93% · σ: 11,5% · Mo: 95% 547 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 87 71,0% Me: 77% · σ: 21,2% · Mo: 63% 1243 4 131 77,3% 🏆 Me: 81% · σ: 16,3% · Mo: 90% 705 2
język angielski ustny (M) 102 87,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 800 1 142 85,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1041 2
język polski poziom podstawowy (M) 103 61,3% 🏆 Me: 63% · σ: 12,5% · Mo: 65% 1245 2 143 56,5% Me: 56% · σ: 12,9% · Mo: 50% 1859 6
język polski poziom rozszerzony (M) 8 33,8% Me: 41,5% · σ: 19,1% · Mo: 49% 1387 4 40 48,5% 🏆 Me: 52,5% · σ: 23,6% · Mo: 51% 752 2
język polski ustny (M) 103 70,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1665 4 143 72,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1378 2
matematyka poziom podstawowy (M) 103 66,2% Me: 66% · σ: 19,2% · Mo: 60% 935 3 143 69,9% 🏆 Me: 72% · σ: 19,5% · Mo: 90% 728 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 42 21,7% Me: 18% · σ: 19,0% · Mo: 6% 1297 4 66 26,9% 🏆 Me: 23% · σ: 18,9% · Mo: 8% 1086 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE ma wyższą zdawalność ogólną (97,9% vs 97,1%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH IM. OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ wypada lepiej w 2, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE w 9.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH IM. OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE Różnica
geografia 27,4% 53,0% 25,6 pkt proc.
biologia 17% 40,5% 23,5 pkt proc.
język polski 33,8% 48,5% 14,7 pkt proc.
fizyka 12,5% 26,4% 13,9 pkt proc.
język angielski 71,0% 77,3% 6,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 25,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 13 osób w szkole A i 35 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.