Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE i TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH "MECHANIK" — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 111607)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 97,9%

SZKOŁA B (RSPO: 114707)

TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH "MECHANIK"

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 84,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 18 26,4% 🏆 Me: 18,5% · σ: 21,6% · Mo: 8% 640 3 8 19,5% Me: 12,5% · σ: 22,4% · Mo: 5% 722 4
geografia poziom rozszerzony (M) 35 53,0% 🏆 Me: 53% · σ: 19,0% · Mo: 38% 505 1 7 36,3% Me: 35% · σ: 20,4% · Mo: -% 1257 3
historia poziom rozszerzony (M) 17 54,5% 🏆 Me: 52% · σ: 26,0% · Mo: 30% 420 3 5 36,8% Me: 25% · σ: 30,4% · Mo: 17% 904 4
język angielski poziom podstawowy (M) 142 89,7% 🏆 Me: 93% · σ: 11,5% · Mo: 95% 547 1 43 73,3% Me: 85% · σ: 24,7% · Mo: 95% 2136 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 131 77,3% 🏆 Me: 81% · σ: 16,3% · Mo: 90% 705 2 28 61,3% Me: 66,5% · σ: 24,8% · Mo: 80% 2232 10
język angielski ustny (M) 142 85,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1041 2 43 73,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2416 7
język polski poziom podstawowy (M) 143 56,5% 🏆 Me: 56% · σ: 12,9% · Mo: 50% 1859 6 45 47,2% Me: 45% · σ: 13,6% · Mo: 33% 3080 10
język polski ustny (M) 143 72,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1378 2 45 57,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3228 10
matematyka poziom podstawowy (M) 143 69,9% 🏆 Me: 72% · σ: 19,5% · Mo: 90% 728 2 45 56,2% Me: 56% · σ: 23,1% · Mo: 24% 1578 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 66 26,9% 🏆 Me: 23% · σ: 18,9% · Mo: 8% 1086 3 16 17,9% Me: 11% · σ: 18,3% · Mo: 2% 1492 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE ma wyższą zdawalność ogólną (97,9% vs 84,4%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH "MECHANIK" w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH "MECHANIK" Różnica
historia 54,5% 36,8% 17,7 pkt proc.
geografia 53,0% 36,3% 16,7 pkt proc.
język angielski 89,7% 73,3% 16,4 pkt proc.
język angielski 77,3% 61,3% 16,0 pkt proc.
język polski 72,5% 57,6% 14,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 13,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 17,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.