Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 97,9%
📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 98,1%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 50 | 40,5% Me: 40% · σ: 18,4% · Mo: 23% | 814 | 3 | 79 | 51,9% Me: 53% · σ: 21,0% · Mo: 47% | 412 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 16 | 33,1% Me: 28,5% · σ: 23,0% · Mo: 7% | 701 | 2 | 60 | 48,4% Me: 47% · σ: 20,2% · Mo: 33% | 301 | 1 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 18 | 26,4% Me: 18,5% · σ: 21,6% · Mo: 8% | 640 | 3 | 39 | 45,8% Me: 45% · σ: 24,2% · Mo: 10% | 339 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 35 | 53,0% Me: 53% · σ: 19,0% · Mo: 38% | 505 | 1 | 56 | 49,5% Me: 46% · σ: 19,4% · Mo: 38% | 618 | 2 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 17 | 54,5% Me: 52% · σ: 26,0% · Mo: 30% | 420 | 3 | 23 | 54,9% Me: 65% · σ: 23,9% · Mo: 70% | 403 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 142 | 89,7% Me: 93% · σ: 11,5% · Mo: 95% | 547 | 1 | 250 | 88,5% Me: 93% · σ: 12,3% · Mo: 97% | 662 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 131 | 77,3% Me: 81% · σ: 16,3% · Mo: 90% | 705 | 2 | 213 | 79,6% Me: 85% · σ: 17,5% · Mo: 92% | 530 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 142 | 85,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1041 | 2 | 250 | 83,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1226 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 143 | 56,5% Me: 56% · σ: 12,9% · Mo: 50% | 1859 | 6 | 257 | 58,8% Me: 60% · σ: 13,0% · Mo: 62% | 1537 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 40 | 48,5% Me: 52,5% · σ: 23,6% · Mo: 51% | 752 | 2 | 82 | 37,5% Me: 34% · σ: 22,7% · Mo: 23% | 1238 | 3 |
| język polski ustny (M) | 143 | 72,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1378 | 2 | 257 | 66,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2163 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 143 | 69,9% Me: 72% · σ: 19,5% · Mo: 90% | 728 | 2 | 257 | 71,0% Me: 74% · σ: 21,3% · Mo: 96% | 671 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 66 | 26,9% Me: 23% · σ: 18,9% · Mo: 8% | 1086 | 3 | 125 | 38,4% Me: 36% · σ: 26,0% · Mo: 18% | 675 | 1 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 22 | 43,5% Me: 40% · σ: 21,1% · Mo: 18% | 488 | 1 | 19 | 42,8% Me: 42% · σ: 22,4% · Mo: 14% | 504 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE ma wyższą zdawalność ogólną (98,1% vs 97,9%).
Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE wypada lepiej w 6, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE w 8.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE | Różnica |
|---|---|---|---|
| fizyka | 26,4% | 45,8% | 19,4 pkt proc. |
| chemia | 33,1% | 48,4% | 15,3 pkt proc. |
| matematyka | 26,9% | 38,4% | 11,5 pkt proc. |
| biologia | 40,5% | 51,9% | 11,4 pkt proc. |
| język polski | 48,5% | 37,5% | 10,9 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 19,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 18 osób w szkole A i 39 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.