Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE i TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH "MECHANIK" — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 111483)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 98,1%

SZKOŁA B (RSPO: 114707)

TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH "MECHANIK"

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 84,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 39 45,8% 🏆 Me: 45% · σ: 24,2% · Mo: 10% 339 1 8 19,5% Me: 12,5% · σ: 22,4% · Mo: 5% 722 4
geografia poziom rozszerzony (M) 56 49,5% 🏆 Me: 46% · σ: 19,4% · Mo: 38% 618 2 7 36,3% Me: 35% · σ: 20,4% · Mo: -% 1257 3
historia poziom rozszerzony (M) 23 54,9% 🏆 Me: 65% · σ: 23,9% · Mo: 70% 403 2 5 36,8% Me: 25% · σ: 30,4% · Mo: 17% 904 4
język angielski poziom podstawowy (M) 250 88,5% 🏆 Me: 93% · σ: 12,3% · Mo: 97% 662 2 43 73,3% Me: 85% · σ: 24,7% · Mo: 95% 2136 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 213 79,6% 🏆 Me: 85% · σ: 17,5% · Mo: 92% 530 1 28 61,3% Me: 66,5% · σ: 24,8% · Mo: 80% 2232 10
język angielski ustny (M) 250 83,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1226 4 43 73,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2416 7
język polski poziom podstawowy (M) 257 58,8% 🏆 Me: 60% · σ: 13,0% · Mo: 62% 1537 4 45 47,2% Me: 45% · σ: 13,6% · Mo: 33% 3080 10
język polski ustny (M) 257 66,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2163 5 45 57,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3228 10
matematyka poziom podstawowy (M) 257 71,0% 🏆 Me: 74% · σ: 21,3% · Mo: 96% 671 1 45 56,2% Me: 56% · σ: 23,1% · Mo: 24% 1578 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 125 38,4% 🏆 Me: 36% · σ: 26,0% · Mo: 18% 675 1 16 17,9% Me: 11% · σ: 18,3% · Mo: 2% 1492 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE ma wyższą zdawalność ogólną (98,1% vs 84,4%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH "MECHANIK" w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH "MECHANIK" Różnica
fizyka 45,8% 19,5% 26,3 pkt proc.
matematyka 38,4% 17,9% 20,6 pkt proc.
język angielski 79,6% 61,3% 18,3 pkt proc.
historia 54,9% 36,8% 18,1 pkt proc.
język angielski 88,5% 73,3% 15,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 13,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 26,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 39 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.