Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE vs TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH IM. OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 111483)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 98,1%

SZKOŁA B (RSPO: 111722)

TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH IM. OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 97,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 79 51,9% 🏆 Me: 53% · σ: 21,0% · Mo: 47% 412 1 5 17% Me: 17% · σ: 5,5% · Mo: 17% 2056 8
fizyka poziom rozszerzony (M) 39 45,8% 🏆 Me: 45% · σ: 24,2% · Mo: 10% 339 1 8 12,5% Me: 12% · σ: 7,1% · Mo: 12% 800 5
geografia poziom rozszerzony (M) 56 49,5% 🏆 Me: 46% · σ: 19,4% · Mo: 38% 618 2 13 27,4% Me: 25% · σ: 8,0% · Mo: 18% 2000 7
informatyka poziom rozszerzony (M) 17 40,2% 🏆 Me: 34% · σ: 18,8% · Mo: 26% 247 1 14 26,1% Me: 23% · σ: 20,3% · Mo: 6% 443 2
język angielski poziom podstawowy (M) 250 88,5% 🏆 Me: 93% · σ: 12,3% · Mo: 97% 662 2 103 86,1% Me: 92% · σ: 14,5% · Mo: 95% 866 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 213 79,6% 🏆 Me: 85% · σ: 17,5% · Mo: 92% 530 1 87 71,0% Me: 77% · σ: 21,2% · Mo: 63% 1243 4
język angielski ustny (M) 250 83,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1226 4 102 87,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 800 1
język polski poziom podstawowy (M) 257 58,8% Me: 60% · σ: 13,0% · Mo: 62% 1537 4 103 61,3% 🏆 Me: 63% · σ: 12,5% · Mo: 65% 1245 2
język polski poziom rozszerzony (M) 82 37,5% 🏆 Me: 34% · σ: 22,7% · Mo: 23% 1238 3 8 33,8% Me: 41,5% · σ: 19,1% · Mo: 49% 1387 4
język polski ustny (M) 257 66,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2163 5 103 70,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1665 4
matematyka poziom podstawowy (M) 257 71,0% 🏆 Me: 74% · σ: 21,3% · Mo: 96% 671 1 103 66,2% Me: 66% · σ: 19,2% · Mo: 60% 935 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 125 38,4% 🏆 Me: 36% · σ: 26,0% · Mo: 18% 675 1 42 21,7% Me: 18% · σ: 19,0% · Mo: 6% 1297 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE ma wyższą zdawalność ogólną (98,1% vs 97,1%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH IM. OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ w 3.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH IM. OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ Różnica
biologia 51,9% 17% 34,9 pkt proc.
fizyka 45,8% 12,5% 33,3 pkt proc.
geografia 49,5% 27,4% 22,1 pkt proc.
matematyka 38,4% 21,7% 16,8 pkt proc.
informatyka 40,2% 26,1% 14,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 34,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 79 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.