Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 111483)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 98,1%

SZKOŁA B (RSPO: 111607)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 97,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 79 51,9% 🏆 Me: 53% · σ: 21,0% · Mo: 47% 412 1 50 40,5% Me: 40% · σ: 18,4% · Mo: 23% 814 3
chemia poziom rozszerzony (M) 60 48,4% 🏆 Me: 47% · σ: 20,2% · Mo: 33% 301 1 16 33,1% Me: 28,5% · σ: 23,0% · Mo: 7% 701 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 39 45,8% 🏆 Me: 45% · σ: 24,2% · Mo: 10% 339 1 18 26,4% Me: 18,5% · σ: 21,6% · Mo: 8% 640 3
geografia poziom rozszerzony (M) 56 49,5% Me: 46% · σ: 19,4% · Mo: 38% 618 2 35 53,0% 🏆 Me: 53% · σ: 19,0% · Mo: 38% 505 1
historia poziom rozszerzony (M) 23 54,9% 🏆 Me: 65% · σ: 23,9% · Mo: 70% 403 2 17 54,5% Me: 52% · σ: 26,0% · Mo: 30% 420 3
język angielski poziom podstawowy (M) 250 88,5% Me: 93% · σ: 12,3% · Mo: 97% 662 2 142 89,7% 🏆 Me: 93% · σ: 11,5% · Mo: 95% 547 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 213 79,6% 🏆 Me: 85% · σ: 17,5% · Mo: 92% 530 1 131 77,3% Me: 81% · σ: 16,3% · Mo: 90% 705 2
język angielski ustny (M) 250 83,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1226 4 142 85,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1041 2
język polski poziom podstawowy (M) 257 58,8% 🏆 Me: 60% · σ: 13,0% · Mo: 62% 1537 4 143 56,5% Me: 56% · σ: 12,9% · Mo: 50% 1859 6
język polski poziom rozszerzony (M) 82 37,5% Me: 34% · σ: 22,7% · Mo: 23% 1238 3 40 48,5% 🏆 Me: 52,5% · σ: 23,6% · Mo: 51% 752 2
język polski ustny (M) 257 66,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2163 5 143 72,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1378 2
matematyka poziom podstawowy (M) 257 71,0% 🏆 Me: 74% · σ: 21,3% · Mo: 96% 671 1 143 69,9% Me: 72% · σ: 19,5% · Mo: 90% 728 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 125 38,4% 🏆 Me: 36% · σ: 26,0% · Mo: 18% 675 1 66 26,9% Me: 23% · σ: 18,9% · Mo: 8% 1086 3
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 19 42,8% Me: 42% · σ: 22,4% · Mo: 14% 504 2 22 43,5% 🏆 Me: 40% · σ: 21,1% · Mo: 18% 488 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE ma wyższą zdawalność ogólną (98,1% vs 97,9%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE wypada lepiej w 8, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE w 6.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE Różnica
fizyka 45,8% 26,4% 19,4 pkt proc.
chemia 48,4% 33,1% 15,3 pkt proc.
matematyka 38,4% 26,9% 11,5 pkt proc.
biologia 51,9% 40,5% 11,4 pkt proc.
język polski 37,5% 48,5% 10,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 19,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 39 osób w szkole A i 18 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.