Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE vs TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 4. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 11146)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Nowa Sól | Zdawalność: 99,5%

SZKOŁA B (RSPO: 16437)

TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 4

📍 Nowa Sól | Zdawalność: 60,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 90 41,2% 🏆 Me: 37% · σ: 18,7% · Mo: 18% 781 1 11 10,2% Me: 10% · σ: 3,0% · Mo: 10% 2384 4
geografia poziom rozszerzony (M) 33 54,9% 🏆 Me: 55% · σ: 15,1% · Mo: 50% 446 1 18 26,2% Me: 19% · σ: 17,3% · Mo: 28% 2131 3
język angielski poziom podstawowy (M) 196 86,3% 🏆 Me: 92% · σ: 14,8% · Mo: 97% 859 1 65 61,6% Me: 63% · σ: 25,9% · Mo: 95% 3379 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 166 72,0% 🏆 Me: 77% · σ: 21,7% · Mo: 90% 1133 2 50 43,7% Me: 39% · σ: 26,3% · Mo: 10% 3770 4
język angielski ustny (M) 196 88,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 669 1 60 62,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3719 4
język polski poziom podstawowy (M) 196 70,0% 🏆 Me: 72% · σ: 12,7% · Mo: 75% 426 1 67 45,9% Me: 45% · σ: 14,5% · Mo: 38% 3245 4
język polski poziom rozszerzony (M) 76 46,0% 🏆 Me: 49% · σ: 22,6% · Mo: 63% 861 1 8 13,2% Me: 8,5% · σ: 13,2% · Mo: 0% 2069 2
język polski ustny (M) 196 82,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 459 1 64 65,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2245 3
matematyka poziom podstawowy (M) 196 67,0% 🏆 Me: 64% · σ: 18,8% · Mo: 64% 884 1 67 28,9% Me: 22% · σ: 18,1% · Mo: 14% 3973 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 60,3%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 4 w 0.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 4 Różnica
matematyka 67,0% 28,9% 38,1 pkt proc.
język polski 46,0% 13,2% 32,7 pkt proc.
biologia 41,2% 10,2% 31,0 pkt proc.
geografia 54,9% 26,2% 28,7 pkt proc.
język angielski 72,0% 43,7% 28,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 39,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 38,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 196 osób w szkole A i 67 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.