Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA B (RSPO: 111607)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 97,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 70 21,1% Me: 17% · σ: 13,0% · Mo: 10% 1756 6 50 40,5% 🏆 Me: 40% · σ: 18,4% · Mo: 23% 814 3
chemia poziom rozszerzony (M) 20 8,3% Me: 7% · σ: 6,1% · Mo: 5% 1220 5 16 33,1% 🏆 Me: 28,5% · σ: 23,0% · Mo: 7% 701 2
geografia poziom rozszerzony (M) 34 31,0% Me: 26,5% · σ: 20,1% · Mo: 12% 1665 5 35 53,0% 🏆 Me: 53% · σ: 19,0% · Mo: 38% 505 1
historia poziom rozszerzony (M) 17 57% 🏆 Me: 55% · σ: 18,6% · Mo: -% 347 1 17 54,5% Me: 52% · σ: 26,0% · Mo: 30% 420 3
język angielski poziom podstawowy (M) 138 77,8% Me: 86% · σ: 20,5% · Mo: 95% 1639 6 142 89,7% 🏆 Me: 93% · σ: 11,5% · Mo: 95% 547 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 106 60,5% Me: 61% · σ: 21,6% · Mo: 57% 2312 11 131 77,3% 🏆 Me: 81% · σ: 16,3% · Mo: 90% 705 2
język angielski ustny (M) 138 76,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1996 6 142 85,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1041 2
język polski poziom podstawowy (M) 146 59,8% 🏆 Me: 60% · σ: 16,0% · Mo: 58% 1409 3 143 56,5% Me: 56% · σ: 12,9% · Mo: 50% 1859 6
język polski poziom rozszerzony (M) 75 29,4% Me: 29% · σ: 22,4% · Mo: 0% 1568 5 40 48,5% 🏆 Me: 52,5% · σ: 23,6% · Mo: 51% 752 2
język polski ustny (M) 145 63,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2406 6 143 72,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1378 2
matematyka poziom podstawowy (M) 146 45,1% Me: 42% · σ: 20,2% · Mo: 40% 2644 6 143 69,9% 🏆 Me: 72% · σ: 19,5% · Mo: 90% 728 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 15 10,8% Me: 4% · σ: 12,6% · Mo: 4% 1932 6 66 26,9% 🏆 Me: 23% · σ: 18,9% · Mo: 8% 1086 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE ma wyższą zdawalność ogólną (97,9% vs 84,8%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH wypada lepiej w 2, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE w 10.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE Różnica
chemia 8,3% 33,1% 24,8 pkt proc.
matematyka 45,1% 69,9% 24,8 pkt proc.
geografia 31,0% 53,0% 22,0 pkt proc.
biologia 21,1% 40,5% 19,4 pkt proc.
język polski 29,4% 48,5% 19,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 13,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 24,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 20 osób w szkole A i 16 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.