Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM czy TECHNIKUM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 11090)

TECHNIKUM

📍 Pabianice | Zdawalność: 90,9%

SZKOŁA B (RSPO: 12407)

TECHNIKUM

📍 Pabianice | Zdawalność: 78,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 55 70,0% 🏆 Me: 70% · σ: 20,5% · Mo: 75% 2498 7 41 64,6% Me: 67% · σ: 24,4% · Mo: 43% 3085 9
język angielski poziom rozszerzony (M) 43 51,3% 🏆 Me: 42% · σ: 25,6% · Mo: 37% 3241 7 30 46,7% Me: 47,5% · σ: 24,5% · Mo: 18% 3582 9
język angielski ustny (M) 55 59,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3898 7 41 55,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4132 8
język polski poziom podstawowy (M) 55 49,5% 🏆 Me: 52% · σ: 18,4% · Mo: 27% 2760 7 41 43,4% Me: 45% · σ: 12,5% · Mo: 38% 3539 10
język polski ustny (M) 55 58,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3117 5 41 49,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3956 6
matematyka poziom podstawowy (M) 55 51,6% 🏆 Me: 52% · σ: 17,0% · Mo: 34% 2004 4 41 49,3% Me: 44% · σ: 21,4% · Mo: 42% 2212 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 14 4,6% Me: 2% · σ: 6,0% · Mo: 0% 2278 6 22 7,4% 🏆 Me: 0% · σ: 15,6% · Mo: 0% 2131 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM ma wyższą zdawalność ogólną (90,9% vs 78,0%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM w 1.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM TECHNIKUM Różnica
język polski 58,5% 49,8% 8,8 pkt proc.
język polski 49,5% 43,4% 6,1 pkt proc.
język angielski 70,0% 64,6% 5,4 pkt proc.
język angielski 51,3% 46,7% 4,6 pkt proc.
język angielski 59,9% 55,7% 4,2 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: geografia poziom rozszerzony (M), język polski poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 12,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 8,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 55 osób w szkole A i 41 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.