Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH czy AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Gliwice | Zdawalność: 100%
📍 Gliwice | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 38 | 51,1% Me: 51% · σ: 18,7% · Mo: 32% | 444 | 5 | 7 | 61,6% Me: 58% · σ: 14,7% · Mo: 50% | 173 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 19 | 39,5% Me: 37% · σ: 17,8% · Mo: 37% | 531 | 5 | 5 | 76% Me: 87% · σ: 20,8% · Mo: -% | 13 | 1 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 8 | 46,2% Me: 44% · σ: 19,4% · Mo: -% | 332 | 3 | 10 | 64,9% Me: 70% · σ: 22,2% · Mo: -% | 74 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 196 | 91,6% Me: 95% · σ: 10,0% · Mo: 98% | 385 | 5 | 46 | 96,1% Me: 97% · σ: 3,4% · Mo: 98% | 68 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 180 | 79,6% Me: 85% · σ: 17,6% · Mo: 87% | 533 | 5 | 42 | 88,1% Me: 90% · σ: 11,5% · Mo: 98% | 131 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 195 | 92,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 332 | 4 | 46 | 93,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 289 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 197 | 77,7% Me: 78% · σ: 11,8% · Mo: 90% | 59 | 1 | 46 | 74,6% Me: 76% · σ: 12,3% · Mo: 78% | 151 | 2 |
| język polski ustny (M) | 196 | 75,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1045 | 5 | 46 | 90,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 83 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 197 | 78,9% Me: 82% · σ: 15,1% · Mo: 78% | 313 | 5 | 46 | 94% Me: 96% · σ: 7,1% · Mo: 100% | 13 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 86 | 43,5% Me: 38% · σ: 22,8% · Mo: 32% | 516 | 5 | 43 | 61,7% Me: 66% · σ: 20,3% · Mo: 76% | 111 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH wypada lepiej w 1, a AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ w 9.
| Przedmiot | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH | AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ | Różnica |
|---|---|---|---|
| chemia | 39,5% | 76% | 36,5 pkt proc. |
| fizyka | 46,2% | 64,9% | 18,7 pkt proc. |
| matematyka | 43,5% | 61,7% | 18,3 pkt proc. |
| matematyka | 78,9% | 94% | 15,1 pkt proc. |
| język polski | 75,7% | 90,2% | 14,5 pkt proc. |
Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 36,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 19 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.