Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH vs V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 11050)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH

📍 Gliwice | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 11695)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH

📍 Gliwice | Zdawalność: 99,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 38 51,1% Me: 51% · σ: 18,7% · Mo: 32% 444 5 73 58,0% 🏆 Me: 57% · σ: 16,6% · Mo: 52% 249 3
chemia poziom rozszerzony (M) 19 39,5% Me: 37% · σ: 17,8% · Mo: 37% 531 5 40 46,6% 🏆 Me: 46% · σ: 20,8% · Mo: 35% 347 3
geografia poziom rozszerzony (M) 28 54,1% 🏆 Me: 48,5% · σ: 23,4% · Mo: 20% 466 2 42 53,0% Me: 53% · σ: 16,6% · Mo: 63% 510 3
historia poziom rozszerzony (M) 13 64% Me: 63% · σ: 18,7% · Mo: 58% 181 3 17 68,7% 🏆 Me: 75% · σ: 20,0% · Mo: 78% 111 2
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 5 77,8% 🏆 Me: 80% · σ: 9,6% · Mo: -% 199 1 69 69,9% Me: 72% · σ: 13,0% · Mo: 80% 338 3
język angielski poziom podstawowy (M) 196 91,6% Me: 95% · σ: 10,0% · Mo: 98% 385 5 211 93,5% 🏆 Me: 95% · σ: 7,4% · Mo: 98% 235 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 180 79,6% Me: 85% · σ: 17,6% · Mo: 87% 533 5 130 82,5% 🏆 Me: 88% · σ: 16,1% · Mo: 95% 350 3
język angielski ustny (M) 195 92,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 332 4 211 92,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 319 3
język angielski ustny poziom dwujęzyczny (M) 5 97,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 14 1 6 91,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 56 2
język polski poziom podstawowy (M) 197 77,7% 🏆 Me: 78% · σ: 11,8% · Mo: 90% 59 1 212 70,4% Me: 72% · σ: 13,2% · Mo: 75% 395 4
język polski poziom rozszerzony (M) 66 58,8% 🏆 Me: 61,5% · σ: 23,6% · Mo: 69% 367 1 34 57,1% Me: 60% · σ: 21,0% · Mo: 57% 433 2
język polski ustny (M) 196 75,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1045 5 212 73,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1252 6
matematyka poziom podstawowy (M) 197 78,9% Me: 82% · σ: 15,1% · Mo: 78% 313 5 212 81% 🏆 Me: 84% · σ: 15,0% · Mo: 94% 232 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 86 43,5% Me: 38% · σ: 22,8% · Mo: 32% 516 5 117 48,1% 🏆 Me: 50% · σ: 20,2% · Mo: 66% 375 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,5%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH wypada lepiej w 6, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH w 8.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH Różnica
język angielski 77,8% 69,9% 7,9 pkt proc.
język polski 77,7% 70,4% 7,3 pkt proc.
chemia 39,5% 46,6% 7,2 pkt proc.
biologia 51,1% 58,0% 6,9 pkt proc.
język angielski 97,4% 91,8% 5,6 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom dwujęzyczny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 7,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 69 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.