Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH vs LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FILOMATA W GLIWICACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 11050)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH

📍 Gliwice | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 10381)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FILOMATA W GLIWICACH

📍 Gliwice | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 38 51,1% Me: 51% · σ: 18,7% · Mo: 32% 444 5 16 54,8% 🏆 Me: 52,5% · σ: 16,9% · Mo: 33% 325 4
chemia poziom rozszerzony (M) 19 39,5% 🏆 Me: 37% · σ: 17,8% · Mo: 37% 531 5 8 30,4% Me: 18% · σ: 26,8% · Mo: 5% 762 7
geografia poziom rozszerzony (M) 28 54,1% 🏆 Me: 48,5% · σ: 23,4% · Mo: 20% 466 2 11 41% Me: 35% · σ: 20,8% · Mo: 35% 986 6
język angielski poziom podstawowy (M) 196 91,6% Me: 95% · σ: 10,0% · Mo: 98% 385 5 47 92,5% 🏆 Me: 95% · σ: 6,2% · Mo: 97% 316 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 180 79,6% Me: 85% · σ: 17,6% · Mo: 87% 533 5 46 82,5% 🏆 Me: 87,5% · σ: 14,3% · Mo: 93% 351 4
język angielski ustny (M) 195 92,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 332 4 47 91,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 405 5
język polski poziom podstawowy (M) 197 77,7% 🏆 Me: 78% · σ: 11,8% · Mo: 90% 59 1 47 63,9% Me: 65% · σ: 12,0% · Mo: 70% 968 7
język polski poziom rozszerzony (M) 66 58,8% 🏆 Me: 61,5% · σ: 23,6% · Mo: 69% 367 1 10 56,5% Me: 53% · σ: 24,5% · Mo: 77% 449 3
język polski ustny (M) 196 75,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1045 5 47 83,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 383 2
matematyka poziom podstawowy (M) 197 78,9% 🏆 Me: 82% · σ: 15,1% · Mo: 78% 313 5 47 71,9% Me: 68% · σ: 18,6% · Mo: 50% 614 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 86 43,5% Me: 38% · σ: 22,8% · Mo: 32% 516 5 18 45,8% 🏆 Me: 44% · σ: 19,8% · Mo: 16% 448 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH wypada lepiej w 6, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FILOMATA W GLIWICACH w 5.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FILOMATA W GLIWICACH Różnica
język polski 77,7% 63,9% 13,8 pkt proc.
geografia 54,1% 41% 13,1 pkt proc.
chemia 39,5% 30,4% 9,1 pkt proc.
język polski 75,7% 83,9% 8,2 pkt proc.
matematyka 78,9% 71,9% 7,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 13,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 197 osób w szkole A i 47 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.