Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 W OSTROWI MAZOWIECKIEJ. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 109949)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ

📍 Ostrów Mazowiecka | Zdawalność: 98,2%

SZKOŁA B (RSPO: 114327)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 W OSTROWI MAZOWIECKIEJ

📍 Ostrów Mazowiecka | Zdawalność: 92,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 57 49,5% 🏆 Me: 52% · σ: 17,1% · Mo: 52% 490 1 16 27% Me: 24% · σ: 13,1% · Mo: 12% 1402 2
geografia poziom rozszerzony (M) 68 41,9% 🏆 Me: 40% · σ: 17,9% · Mo: 43% 953 1 9 38,8% Me: 35% · σ: 18,8% · Mo: -% 1110 2
język angielski poziom podstawowy (M) 223 87,3% 🏆 Me: 92% · σ: 14,3% · Mo: 97% 764 1 38 81,1% Me: 87,5% · σ: 16,0% · Mo: 93% 1328 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 199 74,3% 🏆 Me: 82% · σ: 20,8% · Mo: 85% 947 1 35 63,7% Me: 68% · σ: 23,9% · Mo: 87% 1979 2
język angielski ustny (M) 223 92,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 336 1 38 90,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 502 2
język polski poziom podstawowy (M) 223 69,7% 🏆 Me: 68% · σ: 13,6% · Mo: 60% 451 1 38 59,7% Me: 60% · σ: 13,6% · Mo: 60% 1424 2
język polski poziom rozszerzony (M) 65 37,8% 🏆 Me: 40% · σ: 26,7% · Mo: 0% 1224 1 18 27,7% Me: 23% · σ: 24,3% · Mo: 3% 1631 2
język polski ustny (M) 223 69,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1742 1 38 61,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2702 3
matematyka poziom podstawowy (M) 223 66,8% 🏆 Me: 68% · σ: 22,4% · Mo: 68% 894 1 38 48,1% Me: 51% · σ: 15,3% · Mo: 54% 2324 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ ma wyższą zdawalność ogólną (98,2% vs 92,1%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ wypada lepiej w 9, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 W OSTROWI MAZOWIECKIEJ w 0.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 W OSTROWI MAZOWIECKIEJ Różnica
biologia 49,5% 27% 22,5 pkt proc.
matematyka 66,8% 48,1% 18,8 pkt proc.
język angielski 74,3% 63,7% 10,6 pkt proc.
język polski 37,8% 27,7% 10,1 pkt proc.
język polski 69,7% 59,7% 10,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 6,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 57 osób w szkole A i 16 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.