Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W OSTROWI MAZOWIECKIEJ? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 109949)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ

📍 Ostrów Mazowiecka | Zdawalność: 98,2%

SZKOŁA B (RSPO: 114322)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W OSTROWI MAZOWIECKIEJ

📍 Ostrów Mazowiecka | Zdawalność: 72,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 57 49,5% 🏆 Me: 52% · σ: 17,1% · Mo: 52% 490 1 17 17,6% Me: 13% · σ: 10,5% · Mo: 17% 2012 3
geografia poziom rozszerzony (M) 68 41,9% 🏆 Me: 40% · σ: 17,9% · Mo: 43% 953 1 8 19,8% Me: 17,5% · σ: 10,0% · Mo: 18% 2684 5
język angielski poziom podstawowy (M) 223 87,3% 🏆 Me: 92% · σ: 14,3% · Mo: 97% 764 1 33 59% Me: 62% · σ: 28,2% · Mo: 45% 3593 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 199 74,3% 🏆 Me: 82% · σ: 20,8% · Mo: 85% 947 1 22 52,8% Me: 40% · σ: 25,3% · Mo: 82% 3115 3
język angielski ustny (M) 223 92,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 336 1 33 70,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2879 4
język polski poziom podstawowy (M) 223 69,7% 🏆 Me: 68% · σ: 13,6% · Mo: 60% 451 1 33 55,2% Me: 55% · σ: 12,2% · Mo: 55% 2024 3
język polski poziom rozszerzony (M) 65 37,8% 🏆 Me: 40% · σ: 26,7% · Mo: 0% 1224 1 21 8,7% Me: 3% · σ: 14,5% · Mo: 0% 2165 3
język polski ustny (M) 223 69,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1742 1 33 60,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2849 4
matematyka poziom podstawowy (M) 223 66,8% 🏆 Me: 68% · σ: 22,4% · Mo: 68% 894 1 33 40,5% Me: 42% · σ: 19,7% · Mo: 36% 3118 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ ma wyższą zdawalność ogólną (98,2% vs 72,7%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ wypada lepiej w 9, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W OSTROWI MAZOWIECKIEJ w 0.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W OSTROWI MAZOWIECKIEJ Różnica
biologia 49,5% 17,6% 31,9 pkt proc.
język polski 37,8% 8,7% 29,1 pkt proc.
język angielski 87,3% 59% 28,3 pkt proc.
matematyka 66,8% 40,5% 26,3 pkt proc.
język angielski 92,3% 70,0% 22,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 25,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 31,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 57 osób w szkole A i 17 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.