Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W ŻORACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Żory | Zdawalność: 97,7%
📍 Żory | Zdawalność: 95%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 46 | 35,5% Me: 31,5% · σ: 15,5% · Mo: 25% | 1006 | 2 | 44 | 23,1% Me: 19% · σ: 13,6% · Mo: 15% | 1648 | 3 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 24 | 24,8% Me: 22% · σ: 15,4% · Mo: 23% | 899 | 2 | 15 | 17,7% Me: 13% · σ: 16,1% · Mo: 2% | 1058 | 3 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 9 | 36,4% Me: 38% · σ: 21,8% · Mo: -% | 910 | 3 | 12 | 36,8% Me: 35% · σ: 21,1% · Mo: 53% | 901 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 88 | 92,7% Me: 95% · σ: 6,9% · Mo: 98% | 302 | 1 | 120 | 76,9% Me: 83% · σ: 19,1% · Mo: 92% | 1739 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 86 | 77,7% Me: 82% · σ: 18,1% · Mo: 95% | 679 | 2 | 90 | 59,6% Me: 60% · σ: 22,7% · Mo: 35% | 2404 | 7 |
| język angielski ustny (M) | 88 | 92,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 328 | 2 | 120 | 79,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1741 | 6 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 88 | 66,8% Me: 67% · σ: 11,8% · Mo: 73% | 682 | 3 | 121 | 56,1% Me: 60% · σ: 16,4% · Mo: 60% | 1906 | 5 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 45 | 47,7% Me: 51% · σ: 18,7% · Mo: 51% | 776 | 1 | 21 | 30,9% Me: 29% · σ: 24,2% · Mo: 0% | 1502 | 4 |
| język polski ustny (M) | 88 | 84,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 368 | 1 | 120 | 72,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1419 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 88 | 68,5% Me: 68% · σ: 17,9% · Mo: 68% | 800 | 2 | 121 | 51,5% Me: 50% · σ: 16,6% · Mo: 44% | 2012 | 4 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 18 | 30,2% Me: 28% · σ: 15,7% · Mo: 20% | 958 | 2 | 8 | 9% Me: 5% · σ: 9,7% · Mo: 2% | 2035 | 5 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 12 | 36,5% Me: 32% · σ: 20,8% · Mo: 12% | 626 | 2 | 19 | 35,2% Me: 30% · σ: 17,7% · Mo: 14% | 653 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH ma wyższą zdawalność ogólną (97,7% vs 95%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH wypada lepiej w 11, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W ŻORACH w 1.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W ŻORACH | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 30,2% | 9% | 21,2 pkt proc. |
| język angielski | 77,7% | 59,6% | 18,1 pkt proc. |
| matematyka | 68,5% | 51,5% | 17,0 pkt proc. |
| język polski | 47,7% | 30,9% | 16,9 pkt proc. |
| język angielski | 92,7% | 76,9% | 15,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 21,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 18 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.