Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W ŻORACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 109285)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH

📍 Żory | Zdawalność: 97,7%

SZKOŁA B (RSPO: 105506)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W ŻORACH

📍 Żory | Zdawalność: 99,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 46 35,5% Me: 31,5% · σ: 15,5% · Mo: 25% 1006 2 58 48,2% 🏆 Me: 50% · σ: 17,4% · Mo: 68% 532 1
chemia poziom rozszerzony (M) 24 24,8% Me: 22% · σ: 15,4% · Mo: 23% 899 2 42 28,8% 🏆 Me: 25% · σ: 21,4% · Mo: 3% 799 1
historia poziom rozszerzony (M) 9 36,4% Me: 38% · σ: 21,8% · Mo: -% 910 3 13 61% 🏆 Me: 72% · σ: 24,4% · Mo: 37% 241 1
język angielski poziom podstawowy (M) 88 92,7% 🏆 Me: 95% · σ: 6,9% · Mo: 98% 302 1 172 92,2% Me: 93% · σ: 7,1% · Mo: 93% 333 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 86 77,7% 🏆 Me: 82% · σ: 18,1% · Mo: 95% 679 2 56 75,2% Me: 81% · σ: 19,5% · Mo: 68% 863 3
język angielski ustny (M) 88 92,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 328 2 172 92,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 312 1
język polski poziom podstawowy (M) 88 66,8% Me: 67% · σ: 11,8% · Mo: 73% 682 3 172 70,9% 🏆 Me: 72% · σ: 12,0% · Mo: 67% 346 1
język polski poziom rozszerzony (M) 45 47,7% 🏆 Me: 51% · σ: 18,7% · Mo: 51% 776 1 54 42,2% Me: 37% · σ: 24,3% · Mo: 0% 1020 2
język polski ustny (M) 88 84,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 368 1 172 79,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 698 2
matematyka poziom podstawowy (M) 88 68,5% Me: 68% · σ: 17,9% · Mo: 68% 800 2 172 74,5% 🏆 Me: 76% · σ: 17,8% · Mo: 98% 484 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 18 30,2% Me: 28% · σ: 15,7% · Mo: 20% 958 2 79 42% 🏆 Me: 40% · σ: 23,7% · Mo: 22% 563 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 12 36,5% Me: 32% · σ: 20,8% · Mo: 12% 626 2 19 58,4% 🏆 Me: 64% · σ: 21,1% · Mo: 24% 247 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W ŻORACH ma wyższą zdawalność ogólną (99,4% vs 97,7%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH wypada lepiej w 4, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W ŻORACH w 8.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W ŻORACH Różnica
historia 36,4% 61% 24,6 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 36,5% 58,4% 21,9 pkt proc.
biologia 35,5% 48,2% 12,7 pkt proc.
matematyka 30,2% 42% 11,8 pkt proc.
matematyka 68,5% 74,5% 6,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 24,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 13 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.