Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM ELEKTRYCZNE W BIAŁYMSTOKU ZESPOŁU SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W BIAŁYMSTOKU i TECHNIKUM W SEJNACH — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA B (RSPO: 104670)

TECHNIKUM W SEJNACH

📍 Sejny | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 20 43,0% Me: 37,5% · σ: 22,6% · Mo: 73% 895 7 15 61,5% 🏆 Me: 62% · σ: 10,7% · Mo: 63% 257 1
język angielski poziom podstawowy (M) 248 87,0% 🏆 Me: 92% · σ: 13,2% · Mo: 92% 788 12 19 73,7% Me: 77% · σ: 16,2% · Mo: 65% 2084 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 211 76,8% 🏆 Me: 82% · σ: 17,9% · Mo: 92% 733 10 6 56,2% Me: 57,5% · σ: 14,1% · Mo: 63% 2763 3
język angielski ustny (M) 248 86,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 921 11 30 64,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3560 3
język polski poziom podstawowy (M) 250 53,5% Me: 53% · σ: 14,1% · Mo: 57% 2246 23 31 66,1% 🏆 Me: 68% · σ: 16,1% · Mo: 65% 752 2
język polski ustny (M) 250 70,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1649 17 31 66,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2054 3
matematyka poziom podstawowy (M) 250 80,5% 🏆 Me: 84% · σ: 14,3% · Mo: 92% 257 6 31 79,4% Me: 82% · σ: 16,6% · Mo: 74% 291 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM W SEJNACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,4%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM ELEKTRYCZNE W BIAŁYMSTOKU ZESPOŁU SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W BIAŁYMSTOKU wypada lepiej w 5, a TECHNIKUM W SEJNACH w 2.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM ELEKTRYCZNE W BIAŁYMSTOKU ZESPOŁU SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W BIAŁYMSTOKU TECHNIKUM W SEJNACH Różnica
język angielski 86,0% 64,2% 21,8 pkt proc.
język angielski 76,8% 56,2% 20,6 pkt proc.
geografia 43,0% 61,5% 18,4 pkt proc.
język angielski 87,0% 73,7% 13,3 pkt proc.
język polski 53,5% 66,1% 12,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 21,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 248 osób w szkole A i 30 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.