Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 108718)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Jastrzębie-Zdrój | Zdawalność: 96,7%

SZKOŁA B (RSPO: 80648)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA

📍 Jastrzębie-Zdrój | Zdawalność: 94,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 66 41,6% 🏆 Me: 36% · σ: 20,6% · Mo: 18% 770 1 75 36,0% Me: 32% · σ: 18,4% · Mo: 15% 990 3
chemia poziom rozszerzony (M) 34 36,9% Me: 33,5% · σ: 26,8% · Mo: 62% 603 3 11 41,3% 🏆 Me: 40% · σ: 26,1% · Mo: 12% 475 1
geografia poziom rozszerzony (M) 6 36,2% Me: 41% · σ: 13,8% · Mo: 50% 1265 5 37 42,9% 🏆 Me: 41% · σ: 19,8% · Mo: 33% 898 3
historia poziom rozszerzony (M) 5 11,4% Me: 8% · σ: 6,9% · Mo: 7% 1236 3 14 41,1% 🏆 Me: 37% · σ: 26,8% · Mo: 37% 790 1
język angielski poziom podstawowy (M) 121 84,6% 🏆 Me: 90% · σ: 15,4% · Mo: 95% 996 2 177 84,0% Me: 92% · σ: 18,7% · Mo: 97% 1060 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 86 75,3% 🏆 Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 85% 851 2 80 69,8% Me: 76% · σ: 21,7% · Mo: 90% 1354 3
język angielski ustny (M) 121 87,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 788 1 177 78,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1765 5
język polski poziom podstawowy (M) 121 71,8% 🏆 Me: 72% · σ: 11,6% · Mo: 70% 281 1 179 58,7% Me: 58% · σ: 14,6% · Mo: 53% 1547 4
język polski poziom rozszerzony (M) 24 37,6% Me: 41,5% · σ: 28,9% · Mo: 0% 1232 4 54 38,5% 🏆 Me: 35,5% · σ: 24,9% · Mo: 3% 1197 3
język polski ustny (M) 121 68,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1839 3 177 70,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1669 2
matematyka poziom podstawowy (M) 121 66,4% 🏆 Me: 68% · σ: 21,1% · Mo: 68% 919 2 179 58,5% Me: 58% · σ: 21,5% · Mo: 80% 1406 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 32 41% 🏆 Me: 43% · σ: 24,7% · Mo: 4% 592 1 30 26,3% Me: 23% · σ: 18,1% · Mo: 2% 1107 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (96,7% vs 94,4%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 7, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA w 5.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA Różnica
historia 11,4% 41,1% 29,7 pkt proc.
matematyka 41% 26,3% 14,7 pkt proc.
język polski 71,8% 58,7% 13,1 pkt proc.
język angielski 87,3% 78,7% 8,6 pkt proc.
matematyka 66,4% 58,5% 7,9 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: język angielski poziom dwujęzyczny (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 29,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 14 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.