Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. ZBIGNIEWA KRZYŻANOWSKIEGOO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Jastrzębie-Zdrój | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 6 | 36,2% Me: 41% · σ: 13,8% · Mo: 50% | 1265 | 5 | 5 | 30,6% Me: 32% · σ: 18,0% · Mo: -% | 1702 | 8 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 121 | 84,6% Me: 90% · σ: 15,4% · Mo: 95% | 996 | 2 | 16 | 68,6% Me: 77,5% · σ: 22,3% · Mo: 82% | 2641 | 8 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 86 | 75,3% Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 85% | 851 | 2 | 13 | 58,6% Me: 62% · σ: 20,3% · Mo: 52% | 2507 | 8 |
| język angielski ustny (M) | 121 | 87,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 788 | 1 | 16 | 65,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3457 | 8 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 121 | 71,8% Me: 72% · σ: 11,6% · Mo: 70% | 281 | 1 | 16 | 62,9% Me: 58% · σ: 9,8% · Mo: 57% | 1074 | 2 |
| język polski ustny (M) | 121 | 68,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1839 | 3 | 16 | 66,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2156 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 121 | 66,4% Me: 68% · σ: 21,1% · Mo: 68% | 919 | 2 | 16 | 59,1% Me: 59% · σ: 14,0% · Mo: 56% | 1350 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. ZBIGNIEWA KRZYŻANOWSKIEGOO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 96,7%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 7, a VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. ZBIGNIEWA KRZYŻANOWSKIEGOO w 0.
| Przedmiot | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. ZBIGNIEWA KRZYŻANOWSKIEGOO | Różnica |
|---|---|---|---|
| język angielski | 87,3% | 65,1% | 22,3 pkt proc. |
| język angielski | 75,3% | 58,6% | 16,7 pkt proc. |
| język angielski | 84,6% | 68,6% | 16,0 pkt proc. |
| język polski | 71,8% | 62,9% | 8,9 pkt proc. |
| matematyka | 66,4% | 59,1% | 7,3 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 3,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 121 osób w szkole A i 16 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.