Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO "JASTRZĘBSKI WĘGIEL"? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 108718)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Jastrzębie-Zdrój | Zdawalność: 96,7%

SZKOŁA B (RSPO: 269932)

NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO "JASTRZĘBSKI WĘGIEL"

📍 Jastrzębie-Zdrój | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 6 36,2% Me: 41% · σ: 13,8% · Mo: 50% 1265 5 9 74,1% 🏆 Me: 75% · σ: 10,9% · Mo: 75% 64 1
język angielski poziom podstawowy (M) 121 84,6% Me: 90% · σ: 15,4% · Mo: 95% 996 2 16 88,1% 🏆 Me: 90% · σ: 8,2% · Mo: 95% 700 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 86 75,3% Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 85% 851 2 16 78,2% 🏆 Me: 80% · σ: 13,9% · Mo: 60% 637 1
język angielski ustny (M) 121 87,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 788 1 16 84,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1087 2
język polski poziom podstawowy (M) 121 71,8% 🏆 Me: 72% · σ: 11,6% · Mo: 70% 281 1 16 61,9% Me: 63,5% · σ: 16,8% · Mo: 55% 1175 3
język polski ustny (M) 121 68,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1839 3 16 70,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1572 1
matematyka poziom podstawowy (M) 121 66,4% Me: 68% · σ: 21,1% · Mo: 68% 919 2 16 86,2% 🏆 Me: 88% · σ: 10,1% · Mo: 94% 107 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO "JASTRZĘBSKI WĘGIEL" ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 96,7%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 2, a NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO "JASTRZĘBSKI WĘGIEL" w 5.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO "JASTRZĘBSKI WĘGIEL" Różnica
geografia 36,2% 74,1% 37,9 pkt proc.
matematyka 66,4% 86,2% 19,8 pkt proc.
język polski 71,8% 61,9% 9,9 pkt proc.
język angielski 84,6% 88,1% 3,5 pkt proc.
język angielski 75,3% 78,2% 3,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 3,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 37,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 9 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.