Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE i TECHNIKUM NR 4 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 108718)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Jastrzębie-Zdrój | Zdawalność: 96,7%

SZKOŁA B (RSPO: 108716)

TECHNIKUM NR 4

📍 Jastrzębie-Zdrój | Zdawalność: 88,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 66 41,6% 🏆 Me: 36% · σ: 20,6% · Mo: 18% 770 1 5 41% Me: 37% · σ: 19,5% · Mo: -% 789 2
chemia poziom rozszerzony (M) 34 36,9% Me: 33,5% · σ: 26,8% · Mo: 62% 603 3 8 38% 🏆 Me: 35% · σ: 16,4% · Mo: 35% 574 2
geografia poziom rozszerzony (M) 6 36,2% Me: 41% · σ: 13,8% · Mo: 50% 1265 5 12 43,2% 🏆 Me: 41% · σ: 13,2% · Mo: 40% 885 2
język angielski poziom podstawowy (M) 121 84,6% 🏆 Me: 90% · σ: 15,4% · Mo: 95% 996 2 153 80,7% Me: 90% · σ: 20,8% · Mo: 95% 1368 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 86 75,3% 🏆 Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 85% 851 2 133 66,6% Me: 75% · σ: 24,9% · Mo: 93% 1684 4
język angielski ustny (M) 121 87,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 788 1 152 80,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1518 3
język polski poziom podstawowy (M) 121 71,8% 🏆 Me: 72% · σ: 11,6% · Mo: 70% 281 1 152 53,8% Me: 55% · σ: 16,8% · Mo: 58% 2198 5
język polski poziom rozszerzony (M) 24 37,6% 🏆 Me: 41,5% · σ: 28,9% · Mo: 0% 1232 4 11 33,7% Me: 54% · σ: 31,2% · Mo: 0% 1389 5
język polski ustny (M) 121 68,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1839 3 152 60,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2834 8
matematyka poziom podstawowy (M) 121 66,4% 🏆 Me: 68% · σ: 21,1% · Mo: 68% 919 2 152 63,2% Me: 66% · σ: 24,7% · Mo: 90% 1105 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 32 41% 🏆 Me: 43% · σ: 24,7% · Mo: 4% 592 1 73 20,5% Me: 10% · σ: 21,9% · Mo: 0% 1358 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (96,7% vs 88,8%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 4 w 2.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TECHNIKUM NR 4 Różnica
matematyka 41% 20,5% 20,5 pkt proc.
język polski 71,8% 53,8% 18,0 pkt proc.
język angielski 75,3% 66,6% 8,7 pkt proc.
język polski 68,8% 60,7% 8,1 pkt proc.
geografia 36,2% 43,2% 7,1 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: historia poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M), język angielski poziom dwujęzyczny (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 7,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 20,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 32 osób w szkole A i 73 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.