Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 4 czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 108716)

TECHNIKUM NR 4

📍 Jastrzębie-Zdrój | Zdawalność: 88,8%

SZKOŁA B (RSPO: 80648)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA

📍 Jastrzębie-Zdrój | Zdawalność: 94,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 5 41% 🏆 Me: 37% · σ: 19,5% · Mo: -% 789 2 75 36,0% Me: 32% · σ: 18,4% · Mo: 15% 990 3
chemia poziom rozszerzony (M) 8 38% Me: 35% · σ: 16,4% · Mo: 35% 574 2 11 41,3% 🏆 Me: 40% · σ: 26,1% · Mo: 12% 475 1
geografia poziom rozszerzony (M) 12 43,2% 🏆 Me: 41% · σ: 13,2% · Mo: 40% 885 2 37 42,9% Me: 41% · σ: 19,8% · Mo: 33% 898 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 5 77,4% 🏆 Me: 77% · σ: 7,0% · Mo: 85% 203 1 56 61,3% Me: 65% · σ: 18,5% · Mo: 75% 421 2
język angielski poziom podstawowy (M) 153 80,7% Me: 90% · σ: 20,8% · Mo: 95% 1368 4 177 84,0% 🏆 Me: 92% · σ: 18,7% · Mo: 97% 1060 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 133 66,6% Me: 75% · σ: 24,9% · Mo: 93% 1684 4 80 69,8% 🏆 Me: 76% · σ: 21,7% · Mo: 90% 1354 3
język angielski ustny (M) 152 80,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1518 3 177 78,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1765 5
język polski poziom podstawowy (M) 152 53,8% Me: 55% · σ: 16,8% · Mo: 58% 2198 5 179 58,7% 🏆 Me: 58% · σ: 14,6% · Mo: 53% 1547 4
język polski poziom rozszerzony (M) 11 33,7% Me: 54% · σ: 31,2% · Mo: 0% 1389 5 54 38,5% 🏆 Me: 35,5% · σ: 24,9% · Mo: 3% 1197 3
język polski ustny (M) 152 60,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2834 8 177 70,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1669 2
matematyka poziom podstawowy (M) 152 63,2% 🏆 Me: 66% · σ: 24,7% · Mo: 90% 1105 3 179 58,5% Me: 58% · σ: 21,5% · Mo: 80% 1406 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 73 20,5% Me: 10% · σ: 21,9% · Mo: 0% 1358 3 30 26,3% 🏆 Me: 23% · σ: 18,1% · Mo: 2% 1107 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA ma wyższą zdawalność ogólną (94,4% vs 88,8%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 4 wypada lepiej w 5, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA w 7.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 4 I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA Różnica
język angielski 77,4% 61,3% 16,1 pkt proc.
język polski 60,7% 70,1% 9,4 pkt proc.
matematyka 20,5% 26,3% 5,8 pkt proc.
biologia 41% 36,0% 5,0 pkt proc.
język polski 53,8% 58,7% 4,9 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: historia poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 5,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom dwujęzyczny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 16,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 56 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.