Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH vs I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA KONARSKIEGO SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W KATOWICACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 13 62% 🏆 Me: 75% · σ: 26,6% · Mo: 85% 167 4 9 47,2% Me: 53% · σ: 11,3% · Mo: 55% 574 7
język angielski poziom podstawowy (M) 165 95,5% 🏆 Me: 97% · σ: 5,0% · Mo: 98% 112 2 33 90,7% Me: 93% · σ: 11,0% · Mo: 90% 457 9
język angielski poziom rozszerzony (M) 155 89,4% 🏆 Me: 93% · σ: 10,7% · Mo: 95% 94 2 32 89% Me: 90% · σ: 9,0% · Mo: 97% 105 3
język angielski ustny (M) 165 98,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 27 2 33 94,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 174 5
język polski poziom podstawowy (M) 168 73,0% 🏆 Me: 75% · σ: 12,2% · Mo: 80% 227 3 33 70,8% Me: 70% · σ: 12,4% · Mo: 65% 365 8
język polski poziom rozszerzony (M) 17 41,3% Me: 37% · σ: 21,0% · Mo: 3% 1064 13 7 48,9% 🏆 Me: 51% · σ: 11,5% · Mo: 34% 737 6
język polski ustny (M) 168 77,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 895 7 33 74,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1144 11
matematyka poziom podstawowy (M) 168 91,3% 🏆 Me: 96% · σ: 13,0% · Mo: 100% 38 1 33 71,5% Me: 68% · σ: 20,5% · Mo: 54% 642 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 146 65,5% 🏆 Me: 70% · σ: 22,9% · Mo: 82% 74 2 16 49,2% Me: 51% · σ: 20,3% · Mo: 22% 351 5
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 5 45,6% Me: 38% · σ: 20,1% · Mo: 30% 450 7 5 60,4% 🏆 Me: 66% · σ: 16,1% · Mo: -% 216 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 97,0%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH wypada lepiej w 8, a I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA KONARSKIEGO SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W KATOWICACH w 2.

Największe różnice

Przedmiot VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA KONARSKIEGO SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W KATOWICACH Różnica
matematyka 91,3% 71,5% 19,8 pkt proc.
matematyka 65,5% 49,2% 16,2 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 45,6% 60,4% 14,8 pkt proc.
biologia 62% 47,2% 14,8 pkt proc.
język polski 41,3% 48,9% 7,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 3,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 19,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 168 osób w szkole A i 33 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.