Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM ZAWODOWE czy TECHNIKUM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 116 | 78,2% Me: 85% · σ: 19,8% · Mo: 95% | 1597 | 4 | 41 | 64,6% Me: 67% · σ: 24,4% · Mo: 43% | 3085 | 9 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 82 | 66,4% Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 90% | 1701 | 3 | 30 | 46,7% Me: 47,5% · σ: 24,5% · Mo: 18% | 3582 | 9 |
| język angielski ustny (M) | 115 | 69,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2986 | 5 | 41 | 55,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4132 | 8 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 118 | 56,3% Me: 57% · σ: 13,8% · Mo: 70% | 1881 | 4 | 41 | 43,4% Me: 45% · σ: 12,5% · Mo: 38% | 3539 | 10 |
| język polski ustny (M) | 117 | 64,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2316 | 2 | 41 | 49,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3956 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 118 | 64,5% Me: 66% · σ: 21,3% · Mo: 78% | 1039 | 3 | 41 | 49,3% Me: 44% · σ: 21,4% · Mo: 42% | 2212 | 5 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 45 | 28,3% Me: 22% · σ: 23,4% · Mo: 4% | 1031 | 3 | 22 | 7,4% Me: 0% · σ: 15,6% · Mo: 0% | 2131 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM ZAWODOWE ma wyższą zdawalność ogólną (95,7% vs 78,0%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM ZAWODOWE wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM w 0.
| Przedmiot | TECHNIKUM ZAWODOWE | TECHNIKUM | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 28,3% | 7,4% | 20,9 pkt proc. |
| język angielski | 66,4% | 46,7% | 19,8 pkt proc. |
| matematyka | 64,5% | 49,3% | 15,2 pkt proc. |
| język polski | 64,7% | 49,8% | 14,9 pkt proc. |
| język angielski | 78,2% | 64,6% | 13,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 17,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 20,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 45 osób w szkole A i 22 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.