Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 W WADOWICACH-III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. J. TISCHNERA czy CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 W WADOWICACH - TECHNIKUM NR 2 IM. KS. PROF. J. TISCHNERA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 33 34,9% 🏆 Me: 27% · σ: 18,5% · Mo: 27% 1029 2 8 24,8% Me: 14% · σ: 17,4% · Mo: 10% 1541 3
geografia poziom rozszerzony (M) 8 42,4% 🏆 Me: 36% · σ: 22,6% · Mo: -% 925 2 18 27,5% Me: 28% · σ: 10,3% · Mo: 25% 1984 3
język angielski poziom podstawowy (M) 86 80,1% 🏆 Me: 87% · σ: 18,2% · Mo: 95% 1416 3 121 72,5% Me: 80% · σ: 21,7% · Mo: 88% 2223 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 63 68,8% 🏆 Me: 70% · σ: 20,0% · Mo: 52% 1477 3 87 57,8% Me: 57% · σ: 25,4% · Mo: 40% 2607 4
język angielski ustny (M) 86 78,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1784 4 121 75,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2131 5
język polski poziom podstawowy (M) 86 68,3% 🏆 Me: 68% · σ: 15,4% · Mo: 53% 555 2 121 65,1% Me: 67% · σ: 12,7% · Mo: 72% 834 3
język polski poziom rozszerzony (M) 22 36,5% 🏆 Me: 37% · σ: 24,3% · Mo: 0% 1271 3 14 31,2% Me: 28,5% · σ: 28,5% · Mo: 0% 1488 4
język polski ustny (M) 86 77,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 909 2 121 73,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1305 3
matematyka poziom podstawowy (M) 86 58,4% 🏆 Me: 59% · σ: 19,4% · Mo: 66% 1417 3 121 51,2% Me: 50% · σ: 23,3% · Mo: 52% 2033 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 W WADOWICACH-III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. J. TISCHNERA ma wyższą zdawalność ogólną (96,5% vs 86,8%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 W WADOWICACH-III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. J. TISCHNERA wypada lepiej w 9, a CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 W WADOWICACH - TECHNIKUM NR 2 IM. KS. PROF. J. TISCHNERA w 0.

Największe różnice

Przedmiot CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 W WADOWICACH-III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. J. TISCHNERA CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 W WADOWICACH - TECHNIKUM NR 2 IM. KS. PROF. J. TISCHNERA Różnica
geografia 42,4% 27,5% 14,9 pkt proc.
język angielski 68,8% 57,8% 11,0 pkt proc.
biologia 34,9% 24,8% 10,2 pkt proc.
język angielski 80,1% 72,5% 7,6 pkt proc.
matematyka 58,4% 51,2% 7,2 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: matematyka poziom rozszerzony (M), wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 9,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 14,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 18 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.