Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU czy TECHNIKUM NR 4 W OLKUSZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Olkusz | Zdawalność: 98,9%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 42 | 45,5% Me: 47,5% · σ: 17,0% · Mo: 20% | 779 | 3 | 10 | 33,1% Me: 29% · σ: 18,9% · Mo: -% | 1482 | 6 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 266 | 87,3% Me: 93% · σ: 15,5% · Mo: 97% | 769 | 2 | 51 | 64,9% Me: 65% · σ: 24,6% · Mo: 65% | 3048 | 6 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 231 | 75,4% Me: 82% · σ: 20,4% · Mo: 87% | 836 | 2 | 29 | 56,1% Me: 57% · σ: 23,0% · Mo: 57% | 2774 | 6 |
| język angielski ustny (M) | 266 | 80,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1567 | 2 | 51 | 66,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3274 | 7 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 269 | 63,0% Me: 63% · σ: 14,1% · Mo: 55% | 1066 | 2 | 54 | 47,2% Me: 48% · σ: 12,6% · Mo: 48% | 3091 | 6 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 88 | 60,2% Me: 66% · σ: 26,4% · Mo: 66% | 327 | 1 | 10 | 34,5% Me: 31,5% · σ: 30,4% · Mo: 0% | 1347 | 3 |
| język polski ustny (M) | 269 | 72,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1357 | 2 | 54 | 56,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3306 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 269 | 71,7% Me: 74% · σ: 19,7% · Mo: 100% | 620 | 2 | 54 | 40,1% Me: 35% · σ: 20,1% · Mo: 34% | 3154 | 8 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 124 | 42,3% Me: 40% · σ: 27,0% · Mo: 36% | 558 | 2 | 7 | 10,3% Me: 4% · σ: 12,4% · Mo: 2% | 1968 | 6 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU ma wyższą zdawalność ogólną (98,9% vs 66,7%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 4 W OLKUSZU w 0.
| Przedmiot | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU | TECHNIKUM NR 4 W OLKUSZU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 42,3% | 10,3% | 32,0 pkt proc. |
| matematyka | 71,7% | 40,1% | 31,6 pkt proc. |
| język polski | 60,2% | 34,5% | 25,7 pkt proc. |
| język angielski | 87,3% | 64,9% | 22,4 pkt proc. |
| język angielski | 75,4% | 56,1% | 19,3 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 32,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 32,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 124 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.