Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU czy TECHNIKUM NR 1 W OLKUSZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 10772)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU

📍 Olkusz | Zdawalność: 98,9%

SZKOŁA B (RSPO: 29214)

TECHNIKUM NR 1 W OLKUSZU

📍 Olkusz | Zdawalność: 96,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 89 44,5% 🏆 Me: 43% · σ: 20,4% · Mo: 60% 672 2 7 14,7% Me: 13% · σ: 6,1% · Mo: 13% 2211 5
fizyka poziom rozszerzony (M) 22 39,9% 🏆 Me: 36% · σ: 26,1% · Mo: 8% 432 2 8 18% Me: 14% · σ: 15,2% · Mo: 13% 737 3
geografia poziom rozszerzony (M) 42 45,5% 🏆 Me: 47,5% · σ: 17,0% · Mo: 20% 779 3 8 28,4% Me: 20% · σ: 14,5% · Mo: 17% 1898 7
język angielski poziom podstawowy (M) 266 87,3% 🏆 Me: 93% · σ: 15,5% · Mo: 97% 769 2 85 74,5% Me: 80% · σ: 20,4% · Mo: 98% 1994 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 231 75,4% 🏆 Me: 82% · σ: 20,4% · Mo: 87% 836 2 42 74,6% Me: 78% · σ: 20,1% · Mo: 83% 921 3
język angielski ustny (M) 266 80,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1567 2 85 75,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2163 3
język polski poziom podstawowy (M) 269 63,0% 🏆 Me: 63% · σ: 14,1% · Mo: 55% 1066 2 86 49,0% Me: 48% · σ: 12,9% · Mo: 43% 2843 3
język polski poziom rozszerzony (M) 88 60,2% 🏆 Me: 66% · σ: 26,4% · Mo: 66% 327 1 8 16,8% Me: 15,5% · σ: 15,5% · Mo: 0% 1968 6
język polski ustny (M) 269 72,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1357 2 86 62,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2623 4
matematyka poziom podstawowy (M) 269 71,7% 🏆 Me: 74% · σ: 19,7% · Mo: 100% 620 2 86 65,1% Me: 63% · σ: 17,6% · Mo: 60% 1002 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 124 42,3% 🏆 Me: 40% · σ: 27,0% · Mo: 36% 558 2 25 24,9% Me: 22% · σ: 18,0% · Mo: 6% 1162 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU ma wyższą zdawalność ogólną (98,9% vs 96,5%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU wypada lepiej w 11, a TECHNIKUM NR 1 W OLKUSZU w 0.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU TECHNIKUM NR 1 W OLKUSZU Różnica
język polski 60,2% 16,8% 43,4 pkt proc.
biologia 44,5% 14,7% 29,8 pkt proc.
fizyka 39,9% 18% 21,9 pkt proc.
matematyka 42,3% 24,9% 17,4 pkt proc.
geografia 45,5% 28,4% 17,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 43,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 88 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.