Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU czy NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Olkusz | Zdawalność: 98,9%
📍 Olkusz | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 89 | 44,5% Me: 43% · σ: 20,4% · Mo: 60% | 672 | 2 | 5 | 31% Me: 27% · σ: 9,1% · Mo: -% | 1198 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 42 | 45,5% Me: 47,5% · σ: 17,0% · Mo: 20% | 779 | 3 | 12 | 55% Me: 56% · σ: 14,3% · Mo: -% | 441 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 266 | 87,3% Me: 93% · σ: 15,5% · Mo: 97% | 769 | 2 | 17 | 63,6% Me: 62% · σ: 12,4% · Mo: 62% | 3181 | 7 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 231 | 75,4% Me: 82% · σ: 20,4% · Mo: 87% | 836 | 2 | 9 | 55,1% Me: 50% · σ: 13,4% · Mo: 47% | 2878 | 7 |
| język angielski ustny (M) | 266 | 80,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1567 | 2 | 17 | 69,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2965 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 269 | 63,0% Me: 63% · σ: 14,1% · Mo: 55% | 1066 | 2 | 17 | 31,4% Me: 35% · σ: 14,2% · Mo: 38% | 4281 | 7 |
| język polski ustny (M) | 269 | 72,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1357 | 2 | 17 | 55,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3398 | 7 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 269 | 71,7% Me: 74% · σ: 19,7% · Mo: 100% | 620 | 2 | 17 | 52,7% Me: 50% · σ: 10,4% · Mo: 50% | 1878 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,9%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU wypada lepiej w 7, a NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH w 1.
| Przedmiot | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU | NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 63,0% | 31,4% | 31,6 pkt proc. |
| język angielski | 87,3% | 63,6% | 23,7 pkt proc. |
| język angielski | 75,4% | 55,1% | 20,3 pkt proc. |
| matematyka | 71,7% | 52,7% | 19,0 pkt proc. |
| język polski | 72,7% | 55,9% | 16,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 31,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 269 osób w szkole A i 17 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.