Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU czy TECHNIKUM NR 3 W OLKUSZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Olkusz | Zdawalność: 99,0%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 10 | 51,8% Me: 53,5% · σ: 18,3% · Mo: 57% | 547 | 2 | 20 | 26,1% Me: 21% · σ: 14,3% · Mo: 18% | 2149 | 8 |
| informatyka poziom rozszerzony (M) | 7 | 32,3% Me: 36% · σ: 16,6% · Mo: 36% | 365 | 2 | 20 | 25,1% Me: 17% · σ: 21,8% · Mo: 6% | 455 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 195 | 90,4% Me: 95% · σ: 12,2% · Mo: 97% | 493 | 1 | 121 | 73,5% Me: 83% · σ: 23,0% · Mo: 95% | 2119 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 166 | 79,5% Me: 83% · σ: 16,8% · Mo: 88% | 543 | 1 | 81 | 66,7% Me: 70% · σ: 20,6% · Mo: 70% | 1662 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 194 | 83,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1145 | 1 | 121 | 68,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3009 | 6 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 198 | 64,8% Me: 65% · σ: 14,5% · Mo: 58% | 865 | 1 | 121 | 48,4% Me: 50% · σ: 15,6% · Mo: 57% | 2917 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 48 | 48,2% Me: 54% · σ: 20,3% · Mo: 57% | 764 | 2 | 11 | 17,5% Me: 14% · σ: 18,2% · Mo: 0% | 1948 | 5 |
| język polski ustny (M) | 197 | 77,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 825 | 1 | 121 | 71,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1505 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 198 | 76,2% Me: 82% · σ: 19,8% · Mo: 94% | 407 | 1 | 121 | 61,8% Me: 64% · σ: 23,2% · Mo: 72% | 1179 | 4 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 108 | 47,0% Me: 46% · σ: 25,0% · Mo: 46% | 416 | 1 | 40 | 27,5% Me: 18% · σ: 24,6% · Mo: 2% | 1066 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 91,7%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 3 W OLKUSZU w 0.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU | TECHNIKUM NR 3 W OLKUSZU | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 48,2% | 17,5% | 30,7 pkt proc. |
| geografia | 51,8% | 26,1% | 25,7 pkt proc. |
| matematyka | 47,0% | 27,5% | 19,5 pkt proc. |
| język angielski | 90,4% | 73,5% | 16,8 pkt proc. |
| język polski | 64,8% | 48,4% | 16,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 7,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 30,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 48 osób w szkole A i 11 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.