Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU czy NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Olkusz | Zdawalność: 99,0%
📍 Olkusz | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 78 | 53,9% Me: 57% · σ: 18,7% · Mo: 73% | 348 | 1 | 5 | 31% Me: 27% · σ: 9,1% · Mo: -% | 1198 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 10 | 51,8% Me: 53,5% · σ: 18,3% · Mo: 57% | 547 | 2 | 12 | 55% Me: 56% · σ: 14,3% · Mo: -% | 441 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 195 | 90,4% Me: 95% · σ: 12,2% · Mo: 97% | 493 | 1 | 17 | 63,6% Me: 62% · σ: 12,4% · Mo: 62% | 3181 | 7 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 166 | 79,5% Me: 83% · σ: 16,8% · Mo: 88% | 543 | 1 | 9 | 55,1% Me: 50% · σ: 13,4% · Mo: 47% | 2878 | 7 |
| język angielski ustny (M) | 194 | 83,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1145 | 1 | 17 | 69,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2965 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 198 | 64,8% Me: 65% · σ: 14,5% · Mo: 58% | 865 | 1 | 17 | 31,4% Me: 35% · σ: 14,2% · Mo: 38% | 4281 | 7 |
| język polski ustny (M) | 197 | 77,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 825 | 1 | 17 | 55,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3398 | 7 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 198 | 76,2% Me: 82% · σ: 19,8% · Mo: 94% | 407 | 1 | 17 | 52,7% Me: 50% · σ: 10,4% · Mo: 50% | 1878 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,0%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU wypada lepiej w 7, a NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH w 1.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU | NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 64,8% | 31,4% | 33,5 pkt proc. |
| język angielski | 90,4% | 63,6% | 26,8 pkt proc. |
| język angielski | 79,5% | 55,1% | 24,4 pkt proc. |
| matematyka | 76,2% | 52,7% | 23,5 pkt proc. |
| biologia | 53,9% | 31% | 22,9 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 33,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 198 osób w szkole A i 17 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.