Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU vs IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 10740)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU

📍 Olkusz | Zdawalność: 99,0%

SZKOŁA B (RSPO: 10772)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU

📍 Olkusz | Zdawalność: 98,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 78 53,9% 🏆 Me: 57% · σ: 18,7% · Mo: 73% 348 1 89 44,5% Me: 43% · σ: 20,4% · Mo: 60% 672 2
chemia poziom rozszerzony (M) 53 38,5% Me: 32,5% · σ: 23,9% · Mo: 10% 554 2 45 43,5% 🏆 Me: 43% · σ: 23,7% · Mo: 40% 419 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 23 49,4% 🏆 Me: 48% · σ: 23,2% · Mo: 33% 283 1 22 39,9% Me: 36% · σ: 26,1% · Mo: 8% 432 2
geografia poziom rozszerzony (M) 10 51,8% 🏆 Me: 53,5% · σ: 18,3% · Mo: 57% 547 2 42 45,5% Me: 47,5% · σ: 17,0% · Mo: 20% 779 3
historia poziom rozszerzony (M) 22 57,2% Me: 54,5% · σ: 22,2% · Mo: 83% 341 2 18 59,8% 🏆 Me: 58% · σ: 24,4% · Mo: 32% 280 1
informatyka poziom rozszerzony (M) 7 32,3% Me: 36% · σ: 16,6% · Mo: 36% 365 2 9 41,1% 🏆 Me: 34% · σ: 24,6% · Mo: -% 235 1
język angielski poziom podstawowy (M) 195 90,4% 🏆 Me: 95% · σ: 12,2% · Mo: 97% 493 1 266 87,3% Me: 93% · σ: 15,5% · Mo: 97% 769 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 166 79,5% 🏆 Me: 83% · σ: 16,8% · Mo: 88% 543 1 231 75,4% Me: 82% · σ: 20,4% · Mo: 87% 836 2
język angielski ustny (M) 194 83,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1145 1 266 80,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1567 2
język polski poziom podstawowy (M) 198 64,8% 🏆 Me: 65% · σ: 14,5% · Mo: 58% 865 1 269 63,0% Me: 63% · σ: 14,1% · Mo: 55% 1066 2
język polski poziom rozszerzony (M) 48 48,2% Me: 54% · σ: 20,3% · Mo: 57% 764 2 88 60,2% 🏆 Me: 66% · σ: 26,4% · Mo: 66% 327 1
język polski ustny (M) 197 77,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 825 1 269 72,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1357 2
matematyka poziom podstawowy (M) 198 76,2% 🏆 Me: 82% · σ: 19,8% · Mo: 94% 407 1 269 71,7% Me: 74% · σ: 19,7% · Mo: 100% 620 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 108 47,0% 🏆 Me: 46% · σ: 25,0% · Mo: 46% 416 1 124 42,3% Me: 40% · σ: 27,0% · Mo: 36% 558 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 25 59,1% Me: 60% · σ: 24,6% · Mo: 74% 235 2 5 73,2% 🏆 Me: 76% · σ: 16,1% · Mo: -% 72 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 98,9%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU wypada lepiej w 10, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU w 5.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU Różnica
wiedza o społeczeństwie 59,1% 73,2% 14,1 pkt proc.
język polski 48,2% 60,2% 12,0 pkt proc.
fizyka 49,4% 39,9% 9,5 pkt proc.
biologia 53,9% 44,5% 9,4 pkt proc.
informatyka 32,3% 41,1% 8,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła B ma wynik wyższy o 14,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 25 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.