Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZIEMI OLKUSKIEJ W OLKUSZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 10740)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU

📍 Olkusz | Zdawalność: 99,0%

SZKOŁA B (RSPO: 10741)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZIEMI OLKUSKIEJ W OLKUSZU

📍 Olkusz | Zdawalność: 87,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 78 53,9% 🏆 Me: 57% · σ: 18,7% · Mo: 73% 348 1 40 28,4% Me: 28,5% · σ: 11,1% · Mo: 30% 1331 4
chemia poziom rozszerzony (M) 53 38,5% 🏆 Me: 32,5% · σ: 23,9% · Mo: 10% 554 2 15 16,4% Me: 15% · σ: 12,4% · Mo: 17% 1089 3
geografia poziom rozszerzony (M) 10 51,8% 🏆 Me: 53,5% · σ: 18,3% · Mo: 57% 547 2 7 35,7% Me: 38% · σ: 11,5% · Mo: -% 1292 5
historia poziom rozszerzony (M) 22 57,2% 🏆 Me: 54,5% · σ: 22,2% · Mo: 83% 341 2 7 54,6% Me: 57% · σ: 16,7% · Mo: -% 417 3
język angielski poziom podstawowy (M) 195 90,4% 🏆 Me: 95% · σ: 12,2% · Mo: 97% 493 1 123 75,3% Me: 85% · σ: 22,5% · Mo: 97% 1921 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 166 79,5% 🏆 Me: 83% · σ: 16,8% · Mo: 88% 543 1 93 63,3% Me: 70% · σ: 25,2% · Mo: 55% 2014 5
język angielski ustny (M) 194 83,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1145 1 123 69,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2944 4
język polski poziom podstawowy (M) 198 64,8% 🏆 Me: 65% · σ: 14,5% · Mo: 58% 865 1 123 47,9% Me: 50% · σ: 15,7% · Mo: 57% 2992 5
język polski poziom rozszerzony (M) 48 48,2% 🏆 Me: 54% · σ: 20,3% · Mo: 57% 764 2 40 29,5% Me: 24,5% · σ: 25,2% · Mo: 0% 1558 4
język polski ustny (M) 197 77,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 825 1 123 56,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3351 6
matematyka poziom podstawowy (M) 198 76,2% 🏆 Me: 82% · σ: 19,8% · Mo: 94% 407 1 123 47,0% Me: 46% · σ: 16,8% · Mo: 34% 2434 7
matematyka poziom rozszerzony (M) 108 47,0% 🏆 Me: 46% · σ: 25,0% · Mo: 46% 416 1 13 20,8% Me: 16% · σ: 16,8% · Mo: 14% 1339 5
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 25 59,1% 🏆 Me: 60% · σ: 24,6% · Mo: 74% 235 2 6 31,7% Me: 31% · σ: 21,2% · Mo: 8% 727 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 87,8%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU wypada lepiej w 13, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZIEMI OLKUSKIEJ W OLKUSZU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZIEMI OLKUSKIEJ W OLKUSZU Różnica
matematyka 76,2% 47,0% 29,3 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 59,1% 31,7% 27,5 pkt proc.
matematyka 47,0% 20,8% 26,2 pkt proc.
biologia 53,9% 28,4% 25,5 pkt proc.
chemia 38,5% 16,4% 22,1 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M), język angielski poziom dwujęzyczny (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 11,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 198 osób w szkole A i 123 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.