Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W ŻORACH vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA B (RSPO: 109285)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH

📍 Żory | Zdawalność: 97,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 44 23,1% Me: 19% · σ: 13,6% · Mo: 15% 1648 3 46 35,5% 🏆 Me: 31,5% · σ: 15,5% · Mo: 25% 1006 2
chemia poziom rozszerzony (M) 15 17,7% Me: 13% · σ: 16,1% · Mo: 2% 1058 3 24 24,8% 🏆 Me: 22% · σ: 15,4% · Mo: 23% 899 2
historia poziom rozszerzony (M) 12 36,8% 🏆 Me: 35% · σ: 21,1% · Mo: 53% 901 2 9 36,4% Me: 38% · σ: 21,8% · Mo: -% 910 3
język angielski poziom podstawowy (M) 120 76,9% Me: 83% · σ: 19,1% · Mo: 92% 1739 4 88 92,7% 🏆 Me: 95% · σ: 6,9% · Mo: 98% 302 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 90 59,6% Me: 60% · σ: 22,7% · Mo: 35% 2404 7 86 77,7% 🏆 Me: 82% · σ: 18,1% · Mo: 95% 679 2
język angielski ustny (M) 120 79,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1741 6 88 92,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 328 2
język polski poziom podstawowy (M) 121 56,1% Me: 60% · σ: 16,4% · Mo: 60% 1906 5 88 66,8% 🏆 Me: 67% · σ: 11,8% · Mo: 73% 682 3
język polski poziom rozszerzony (M) 21 30,9% Me: 29% · σ: 24,2% · Mo: 0% 1502 4 45 47,7% 🏆 Me: 51% · σ: 18,7% · Mo: 51% 776 1
język polski ustny (M) 120 72,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1419 4 88 84,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 368 1
matematyka poziom podstawowy (M) 121 51,5% Me: 50% · σ: 16,6% · Mo: 44% 2012 4 88 68,5% 🏆 Me: 68% · σ: 17,9% · Mo: 68% 800 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 8 9% Me: 5% · σ: 9,7% · Mo: 2% 2035 5 18 30,2% 🏆 Me: 28% · σ: 15,7% · Mo: 20% 958 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 19 35,2% Me: 30% · σ: 17,7% · Mo: 14% 653 3 12 36,5% 🏆 Me: 32% · σ: 20,8% · Mo: 12% 626 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH ma wyższą zdawalność ogólną (97,7% vs 95%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W ŻORACH wypada lepiej w 1, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH w 11.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W ŻORACH II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ŻORACH Różnica
matematyka 9% 30,2% 21,2 pkt proc.
język angielski 59,6% 77,7% 18,1 pkt proc.
matematyka 51,5% 68,5% 17,0 pkt proc.
język polski 30,9% 47,7% 16,9 pkt proc.
język angielski 76,9% 92,7% 15,8 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: geografia poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 21,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 18 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.