Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W ŻORACH czy TECHNIKUM NR4 W ŻORACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 107011)

TECHNIKUM NR 1 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W ŻORACH

📍 Żory | Zdawalność: 79,9%

SZKOŁA B (RSPO: 133426)

TECHNIKUM NR4 W ŻORACH

📍 Żory | Zdawalność: 71,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 137 74,3% 🏆 Me: 85% · σ: 23,6% · Mo: 95% 2018 6 15 62,6% Me: 60% · σ: 25,1% · Mo: 92% 3291 9
język angielski poziom rozszerzony (M) 116 60,9% 🏆 Me: 65% · σ: 26,6% · Mo: 78% 2268 5 13 60,4% Me: 60% · σ: 23,3% · Mo: -% 2331 6
język angielski ustny (M) 136 72,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2607 8 14 70,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2865 9
język polski poziom podstawowy (M) 137 63,1% 🏆 Me: 67% · σ: 17,8% · Mo: 67% 1053 4 15 51,3% Me: 52% · σ: 21,0% · Mo: -% 2529 7
język polski ustny (M) 134 65,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2272 7 14 67,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1972 5
matematyka poziom podstawowy (M) 137 47,1% 🏆 Me: 46% · σ: 22,9% · Mo: 22% 2416 5 15 45,9% Me: 38% · σ: 24,8% · Mo: 28% 2566 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 52 3,7% Me: 1% · σ: 6,5% · Mo: 0% 2314 7 5 13,2% 🏆 Me: 2% · σ: 20,7% · Mo: 0% 1796 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W ŻORACH ma wyższą zdawalność ogólną (79,9% vs 71,4%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W ŻORACH wypada lepiej w 5, a TECHNIKUM NR4 W ŻORACH w 2.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W ŻORACH TECHNIKUM NR4 W ŻORACH Różnica
język polski 63,1% 51,3% 11,8 pkt proc.
język angielski 74,3% 62,6% 11,7 pkt proc.
matematyka 3,7% 13,2% 9,5 pkt proc.
język polski 65,0% 67,6% 2,6 pkt proc.
język angielski 72,2% 70,1% 2,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 8,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 11,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 137 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.