Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 2 czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Lubliniec | Zdawalność: 94,1%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 10 | 31,2% Me: 37,5% · σ: 9,4% · Mo: 38% | 1189 | 3 | 51 | 56,7% Me: 62% · σ: 22,7% · Mo: 28% | 276 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 21 | 47,0% Me: 53% · σ: 16,7% · Mo: 22% | 709 | 2 | 60 | 39,5% Me: 34% · σ: 17,8% · Mo: 20% | 1072 | 3 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 9 | 31,6% Me: 33% · σ: 16,2% · Mo: -% | 1010 | 2 | 11 | 40,5% Me: 47% · σ: 22,9% · Mo: 13% | 802 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 110 | 80,8% Me: 88% · σ: 19,1% · Mo: 97% | 1356 | 2 | 151 | 79,0% Me: 87% · σ: 20,0% · Mo: 97% | 1526 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 79 | 70,6% Me: 78% · σ: 25,1% · Mo: 95% | 1284 | 2 | 112 | 67,2% Me: 73% · σ: 23,0% · Mo: 92% | 1624 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 110 | 82,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1326 | 3 | 151 | 84,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1132 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 112 | 59,8% Me: 63% · σ: 21,8% · Mo: 78% | 1414 | 3 | 152 | 64% Me: 65% · σ: 14,3% · Mo: 67% | 950 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 12 | 29,2% Me: 30% · σ: 15,6% · Mo: 20% | 1573 | 3 | 31 | 42,3% Me: 37% · σ: 27,4% · Mo: 34% | 1014 | 2 |
| język polski ustny (M) | 112 | 75,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1068 | 3 | 152 | 78,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 812 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 112 | 60,2% Me: 61% · σ: 23,6% · Mo: 34% | 1267 | 3 | 152 | 65,1% Me: 66% · σ: 22,7% · Mo: 76% | 1000 | 2 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 36 | 24,5% Me: 19% · σ: 19,3% · Mo: 12% | 1178 | 3 | 42 | 32,7% Me: 30% · σ: 23,3% · Mo: 10% | 879 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (94,1% vs 83,9%).
Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 wypada lepiej w 3, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA w 8.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 2 | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA | Różnica |
|---|---|---|---|
| biologia | 31,2% | 56,7% | 25,5 pkt proc. |
| język polski | 29,2% | 42,3% | 13,0 pkt proc. |
| historia | 31,6% | 40,5% | 9,0 pkt proc. |
| matematyka | 24,5% | 32,7% | 8,2 pkt proc. |
| geografia | 47,0% | 39,5% | 7,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 10,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 25,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 10 osób w szkole A i 51 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.