Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy TECHNIKUM NR 2? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 7 | 34,7% Me: 37% · σ: 7,6% · Mo: -% | 1043 | 2 | 10 | 31,2% Me: 37,5% · σ: 9,4% · Mo: 38% | 1189 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 12 | 49,2% Me: 49% · σ: 18,3% · Mo: 68% | 629 | 1 | 21 | 47,0% Me: 53% · σ: 16,7% · Mo: 22% | 709 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 34 | 89,4% Me: 94% · σ: 11,1% · Mo: 97% | 576 | 1 | 110 | 80,8% Me: 88% · σ: 19,1% · Mo: 97% | 1356 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 31 | 73,4% Me: 75% · σ: 16,8% · Mo: 43% | 1012 | 1 | 79 | 70,6% Me: 78% · σ: 25,1% · Mo: 95% | 1284 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 34 | 94,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 177 | 1 | 110 | 82,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1326 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 34 | 79,6% Me: 83% · σ: 13,1% · Mo: 83% | 32 | 1 | 112 | 59,8% Me: 63% · σ: 21,8% · Mo: 78% | 1414 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 30 | 60,9% Me: 64,5% · σ: 24,2% · Mo: 60% | 315 | 1 | 12 | 29,2% Me: 30% · σ: 15,6% · Mo: 20% | 1573 | 3 |
| język polski ustny (M) | 34 | 85,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 308 | 1 | 112 | 75,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1068 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 34 | 65,9% Me: 65% · σ: 13,7% · Mo: 60% | 952 | 1 | 112 | 60,2% Me: 61% · σ: 23,6% · Mo: 34% | 1267 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 83,9%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 2 w 0.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | TECHNIKUM NR 2 | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 60,9% | 29,2% | 31,7 pkt proc. |
| język polski | 79,6% | 59,8% | 19,8 pkt proc. |
| język angielski | 94,7% | 82,3% | 12,4 pkt proc. |
| język polski | 85,1% | 75,5% | 9,7 pkt proc. |
| język angielski | 89,4% | 80,8% | 8,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 16,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 31,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 30 osób w szkole A i 12 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.