Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 W PILE czy TECHNIKUM NR 4 W PILE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 5 | 19% Me: 22% · σ: 5,4% · Mo: -% | 1899 | 9 | 5 | 20,8% Me: 18% · σ: 7,9% · Mo: -% | 1771 | 7 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 81 | 76,1% Me: 87% · σ: 23,5% · Mo: 98% | 1817 | 5 | 78 | 74,2% Me: 80% · σ: 22,9% · Mo: 93% | 2025 | 7 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 60 | 67,7% Me: 72% · σ: 26,7% · Mo: 95% | 1564 | 6 | 30 | 70,3% Me: 77% · σ: 21,0% · Mo: 77% | 1315 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 81 | 75,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2144 | 9 | 78 | 75,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2123 | 8 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 82 | 52,9% Me: 54% · σ: 18,6% · Mo: 47% | 2338 | 9 | 78 | 60,9% Me: 62% · σ: 14,5% · Mo: 75% | 1289 | 6 |
| język polski ustny (M) | 81 | 57,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3212 | 11 | 78 | 59,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3032 | 9 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 82 | 58,6% Me: 60% · σ: 24,8% · Mo: 60% | 1398 | 6 | 78 | 54,0% Me: 54% · σ: 22,3% · Mo: 54% | 1769 | 7 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 53 | 19,6% Me: 10% · σ: 21,9% · Mo: 0% | 1403 | 5 | 5 | 11,6% Me: 6% · σ: 11,5% · Mo: -% | 1882 | 7 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 4 W PILE ma wyższą zdawalność ogólną (87,2% vs 82,7%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 W PILE wypada lepiej w 3, a TECHNIKUM NR 4 W PILE w 5.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 1 W PILE | TECHNIKUM NR 4 W PILE | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 19,6% | 11,6% | 8,0 pkt proc. |
| język polski | 52,9% | 60,9% | 8,0 pkt proc. |
| matematyka | 58,6% | 54,0% | 4,7 pkt proc. |
| język angielski | 67,7% | 70,3% | 2,5 pkt proc. |
| język angielski | 76,1% | 74,2% | 2,0 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 4,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 8,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 53 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.