Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 3 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W SIEDLCACH czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA PRUSA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 104852)

TECHNIKUM NR 3 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W SIEDLCACH

📍 Siedlce | Zdawalność: 60,6%

SZKOŁA B (RSPO: 64280)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA PRUSA

📍 Siedlce | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 10 13,4% Me: 12,5% · σ: 4,8% · Mo: 8% 2289 10 60 60,5% 🏆 Me: 62% · σ: 17,3% · Mo: 43% 194 2
geografia poziom rozszerzony (M) 20 22,1% Me: 22% · σ: 11,9% · Mo: 12% 2512 13 63 65,1% 🏆 Me: 70% · σ: 19,1% · Mo: 72% 197 2
język angielski poziom podstawowy (M) 98 53,8% Me: 46% · σ: 27,2% · Mo: 37% 3970 14 204 91,5% 🏆 Me: 95% · σ: 10,5% · Mo: 97% 390 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 51 42,7% Me: 45% · σ: 28,8% · Mo: 23% 3811 14 177 82,8% 🏆 Me: 88% · σ: 16,4% · Mo: 93% 338 2
język angielski ustny (M) 98 56,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4094 17 204 94,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 214 2
język polski poziom podstawowy (M) 99 45,2% Me: 45% · σ: 15,8% · Mo: 43% 3340 14 215 66,8% 🏆 Me: 67% · σ: 13,4% · Mo: 70% 673 2
język polski poziom rozszerzony (M) 5 71,8% 🏆 Me: 71% · σ: 13,5% · Mo: -% 97 1 45 67,8% Me: 74% · σ: 24,4% · Mo: 83% 169 2
język polski ustny (M) 99 57,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3182 14 215 85,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 316 1
matematyka poziom podstawowy (M) 99 38,3% Me: 34% · σ: 17,9% · Mo: 28% 3349 13 215 86,6% 🏆 Me: 90% · σ: 12,5% · Mo: 98% 103 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 39 1,4% Me: 0% · σ: 4,1% · Mo: 0% 2402 10 126 57,3% 🏆 Me: 56% · σ: 21,2% · Mo: 56% 186 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA PRUSA ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 60,6%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W SIEDLCACH wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA PRUSA w 9.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 3 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W SIEDLCACH I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA PRUSA Różnica
matematyka 1,4% 57,3% 55,9 pkt proc.
matematyka 38,3% 86,6% 48,3 pkt proc.
biologia 13,4% 60,5% 47,1 pkt proc.
geografia 22,1% 65,1% 43,0 pkt proc.
język angielski 42,7% 82,8% 40,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 39,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 55,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 39 osób w szkole A i 126 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.